Příznaky blížící se smrti odhaluje celé tělo. Patří mezi ně i nižší potřeba jíst a pít

Fotografie: Depositphotos

Smrt není snadná záležitost, ale bohužel jednou potká každého z nás. Pokud na sobě nebo na svém blízkém rozpoznáte tyto příznaky, pravděpodobně přijde brzy.

Smrt není nikdy snadná záležitost a bohužel se s ní musí během života vyrovnat každý. Pokud chcete vědět, zda se blíží, ať už na sobě samém, nebo vašich blízkých, můžete se řídit podle typických příznaků, které přichází několik dní před tím, než k ní dojde. Je ovšem důležité, abyste daného člověka nijak nezatěžovali a raději mu pomohli užít si poslední chvíle v klidu a míru, říká doktorka Carissa Stephens.

Větší potřeba spánku

Několik dní (často klidně i měsíců) může mít umírající člověk potřebu více spát, než tomu bylo dříve. Čím blíže smrti totiž daná osoba je, tím více klesá její metabolismus, což vede ke značnému úbytku jeho energie – a to nejen během noci, ale celého dne. Je proto běžné, že má potřebu více odpočívat, a to kdykoliv to tělo bude vyžadovat. Často je pak také člověk více unavený, přestože spal dlouhou dobu.

Nižší potřeb jíst a pít

S přibývajícím věkem se snižují energetické potřeby jedince, protože k provádění každodenních úkolů již nepotřebuje tolik energie – to znamená, že nepotřebuje tolik jíst ani pít. Proto pokud člověk umírá, často již přestává mít chuť na své oblíbené pokrmy a raději konzumuje méně potravin, než tomu bylo dříve. Několik dní před koncem pak daná osoba může přestat jíst a pít kompletně.

Izolace od ostatních

Není neobvyklé, že lidé, kteří se blíží ke konci svého života, mají tendenci stahovat se ze společnosti a přestávají provádět aktivity, jež je dříve bavily. Jedná se o přirozený odraz změn v energii a také jejich touhy dožít své poslední dny v klidu a míru. Rozhodně proto danou osobu nijak nenuťte, aby se přidala ke hře nebo s vámi zůstávala déle, než chce.

Blížící se smrt má nejspecifičtější vůni vůbec. Známá paliativní sestra odhalila podivuhodný příznak

mrtvice, smutek, stáří
Fotografie: Freepik

Změny ve stolici a životních funkcích

Vzhledem k tomu, že váš milovaný jí méně jídla a pije méně tekutin, může se to projevit také na jeho stolici, která bývá nepravidelná a menší než obvykle. Stejně tak může dojít ke změnám v jeho močení, jež může vynechávat klidně několik dní. Běžně pak také dochází k poklesu krevního tlaku, změnám v dýchání, které se stává taktéž nepravidelným, a srdeční tep mnohdy nemusí být detekovatelný.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]