Na spánkovou deprivaci trpí celý člověk. Regenerace během odpočinku je pro tělo alfa omega

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek spánku je nebezpečný problém, který může mít závažné dopady na vaše zdraví. Je proto důležité, abyste se mu snažili v každém případě předcházet.

Nedostatek spánku je nebezpečný problém, který má negativní vliv jak na vaše duševní, tak i fyzické zdraví – je také spojován s řadou zdravotních problémů, a to od přibývání na váze až po oslabení imunitního systému. Sami možná pravděpodobně také víte, jak se člověk cítí, pokud se přes noc nevyspí. Je proto důležité, abyste dodržovali každý den alespoň 7 až 9 hodin odpočinku, což je dostatečně dlouhá doba na to, aby vaše tělo plně zregenerovalo. V opačném případě se můžete potýkat s mnoha problémy a riziky, říká doktorka Stacy Sampson.

Centrální nervový systém

Centrální nervový systém je tzv. hlavní informační dálnicí vašeho těla a právě dostatečný spánek je nezbytný pro jeho správné fungování. Pokud ho tedy nebudete mít dostatek, může tím být narušen způsob, jakým vaše tělo obvykle vysílá a zpracovává informace. Kromě toho je při nedostatku spánku mozek více vyčerpaný, takže nemůže plnit své další povinnosti, a může tak pro vás být obtížnější soustředit se nebo se učit nové věci. Stejně tak může dojít k opoždění signálů, které vaše tělo vysílá, což snižuje koordinaci a zvyšuje riziko nehod.

Imunitní systém

Zatímco spíte, váš imunitní systém produkuje ochranné látky, které bojují proti infekcím, virům a bakteriím – určité látky pak také při spánku podporují imunitním systém a zvyšují jeho účinnost při obraně organismu. Nedostatečný odpočinek tedy může být velmi nebezpečný pro vaše tělo, a to zejména proto, že nemusí být schopno dobře se bránit proti nemocem a účinně se z nich zotavit. Dlouhodobá spánková deprivace také zvyšuje riziko chronických onemocnění, jako jsou například cukrovka 2. typu a kardiovaskulární choroby.

Dýchací systém

Nedostatek spánku také ovlivňuje dýchací systém – a problémy s dýchacím systémem naopak spánek, jako například porucha zvaná obstrukční spánková apnoe, která může často narušovat váš odpočinek a snižovat jeho kvalitu. Stejně tak může buzení během noci vést k nedostatku spánku, což tělo a organismus obecně činí zranitelnějšími vůči infekcím dýchacích cest, jako je nachlazení a chřipka. Problémy se spánkem pak mohou také zhoršovat různá onemocnění a znemožňovat jejich rychlou léčbu.

rýma a kašel
Fotografie: Pixabay

Trávicí systém

Nedostatek spánku je stejně jako špatná strava a nedostatek sportu dalším rizikovým faktorem pro vznik nadváhy a obezity. To především proto, že ovlivňuje hladinu dvou hormonů, které řídí pocit hladu a sytosti – leptin a ghrelin. Leptin dává mozku signál, že jste se najedli, což v důsledku snižuje hladinu ghrelinu, jenž povzbuzuje chuť k jídlu. Při problémech se spánkem tomu je však naopak, tudíž se můžete v důsledku potýkat se soustavným přejídáním, které je dále spojeno s mnoha různými zdravotními problémy.

Kardiovaskulární systém

Spánek významně ovlivňuje procesy udržující vaše srdce a cévy v co nejlepší kondici – a to včetně těch, které ovlivňují hladinu cukru v krvi, krevní tlak a záněty. Stejně tak však hraje zásadní roli při schopnosti vašeho těla hojit a regenerovat různé části krevního oběhu. Lidé, kteří málo spí, jsou náchylnější ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]