Rizikový nedostatek železa v krvi se dříve nebo později projeví. Jedná se i o únavu nebo dušnost

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek železa je nebezpečný problém, který může mít negativní vliv na vaše zdraví. Pokud ho na sobě rozpoznáte, co nejdříve se poraďte s odborníkem.

Nízká hladina železa či jeho nedostatek je nebezpečný problém, který může vést ke stavu zvanému anémie. V takovém případě vaše tělo nedokáže produkovat hemoglobin, bílkovinu v červených krvinkách, jež jim umožňuje přenášet kyslík krevními cévami. Abyste se vyhnuli problémům a v případě potřeby co nejdříve zakročili, je vhodné mít se na pozoru před typickými příznaky tohoto stavu, říká doktorka Megan Soliman.

Neobvyklá únava

Pocit únavy je běžným příznakem anémie z nedostatku železa. Dochází k ní zejména proto, že tělo v takovém případě nedokáže přenášet kyslík do všech svých částí – a bez dostatečného množství kyslíku v tkáních a svalech se snižuje hladina jejich energie. Stejně tak musí více pracovat vaše srdce, aby mohlo po těle rozvádět více krve s kyslíkem. To může taktéž způsobit únavu.

Bledší kůže než obvykle

Kůže, která je bledší než obvykle, nebo bledé zbarvení vnitřní strany dolních víček mohou také naznačovat nedostatek železa. Důvodem je nedostatek hemoglobinu v červených krvinkách, který dodává krvi barvu – to znamená, že vaše pokožka může být bledší, nebo dokonce teplá. Tento příznak rozhodně neignorujte, protože by mohl poukazovat i na závažnější problémy.

Dušnost

Hemoglobin umožňuje červeným krvinkám přenášet kyslík po těle. Pokud je však jeho hladina nízká, dochází také ke snížení hladiny kyslíku v těle. To následně způsobuje, že se ho tělo snaží získat ze vzduchu více, což vede k následné dušnosti. V takovém případě na sobě budete moci pozorovat také příznaky, jako je zadýchanost při běžné chůzi a jednoduchých úkolech.

plíce hrudník bolest
Fotografie: Freepik

Nedostatek vitamínu B12 se podepisuje na zdravotním stavu celého těla. Napadá i kůži a oční bělmo

Bolesti hlavy

Nedostatek železa může také velmi snadno vyvolat bolesti hlavy, a to zejména pokud je spojen s menstruací. V takovém případě totiž ženy čelí změněné funkci dopaminu a hladiny estrogenu, což může vyvolat značné příznaky. V každém případě se však při nepříjemných pocitech, které trvají již delší dobu, raději obraťte na svého praktického lékaře.

Otok a bolestivost jazyka nebo úst

Anémie z nedostatku železa může v neposlední řadě vést k příznakům, jako je tvrdý, oteklý, zanícený, bledý nebo podivně hladký jazyk. Dále se pak může objevit také sucho v ústech, pocit pálení v ústech, bolestivé, červené praskliny v koutcích úst nebo také vředy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]