PLNOHODNOTNÁ A ZDRAVÁ STRAVA PRO SPORTOVKYNĚ

Pokud se váš život točí okolo sportování a nedokážete si bez něj představit den, jste na správné adrese. Dbáte však také na to, abyste své vysportované tělo zásobily i dostatečným množstvím živin a energie? Není nic horšího než sportování se zcela hladovým a zesláblým tělem.

Nechejte se proto inspirovat přímo od vrcholových českých sportovkyň, které přesně ví, jak vhodně a dostatečně organismus zasytit a dát mu, co potřebuje, aby podával co nejlepší výkony.

Zdravě žít znamená i zdravě jíst a ne hladovět!

Spousta aktivních žen v dnešní době kromě plného nasazení v práci dbá na to, aby se pořádně zřídila i v posilovně či při jakékoliv jiné sportovní činnosti, aby se udržela co nejvíce ve formě a fit. Tyto dámy si takový za aktivní životní styl rozhodně zaslouží palec nahoru. Blahodárné zdravotní účinky nejen na kardiovaskulární a pohybový aparát, ale také štíhlá linie, zlepšování fyzické kondice a v neposlední řadě i psychický a duševní relax, to vše má jakýkoliv druh sportu na svědomí, což jeho praktikantky určitě ví. Takový životní styl má zelenou, ale je důležité dbát na to, abyste na oplátku své tělo vyživovaly o to více kvalitně.

Zdravá strava aneb snídaně je „gró“!

snídaně

Své o tom ví i reprezentantky ve fotbale. Je všeobecně známo, že fotbal je spíš orientován na muže. O tom také svědčí i většina zpráv na internetových sportovních serverech, kde o ženských soutěžích prakticky nenajde ani zmínku. Polepšit by se mohl i server s informacemi o zahraničním i českém fotbale bet365. O českých ženách ve fotbale se toho ví neporovnatelně méně nežli o reprezentantech, ovšem i dámy na trávníku musí dbát na plnohodnotnou a zdravou životosprávu. Základem je pořádná snídaně, bez ní by žádná sportovkyně ani žádný člověk neměl začínat den. Kvalitní snídaně dodá tělu dostatečné množství energie a nastartuje ideálně metabolismus na celý den.

Taková Lucie Šafářová, jedna z nejlepších světových tenistek současnosti, nedá dopustit na ovesné kaše. Jsou rychlé na přípravu, dostupné, zdravé a můžete si je upravit dle vlastní chuti přidáním oblíbeného ovoce nebo medu. Pro náročnější dny volí Lucie uvařená vejce s celozrnným toastem. Jak sama tenistka radí, je dobré se vyhnout tzv. rychlým cukrům, které vám sice zaplácnou místo v žaludku, ale dostatečně vás nezasytí a za dvě hodiny vás bude trápit kručení v břiše. V teplých kaších se našla i olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková.

Sympatická sportovkyně na sebe práskla, že má hodně ráda sladké, proto se snaží hledat vhodnější a organismus méně zatěžující alternativy. Snowboardistka si svou snídani přichystává už večer předem, kdy namočí vločky do mandlového či sójového mléka, přisype semínka, strouhané jablko a skořici. Nechá vše přes noc odležet a ráno už jen směs ohřeje a dopřeje si skvělou, teplou snídani, jejíž příprava nezabere ani 5 minut.

Eva_Samkova

Nezapomínat na bílkoviny

V záplavě zdravé zeleniny a ovoce, které dokážou parádně zasytit, člověk pozapomene zařadit do stravy dostatečné množství proteinů, které si naše tělo samo vyrobit nedokáže. Pro každé tělo, zejména pak to fyzicky namáhané, je klíčový dostatečný přísun těchto esenciálních živin. Nebojte se proto do svého jídelníčku zařadit pořádný kus kvalitního krůtího, hodně výjimečně i hovězího masa a všechny dostupné druhy ryb, které nás zásobí i kvalitními tuky.

Jako hlavní jídlo dne si připravte krůtí steak na vodním grilu nebo pánve s kapkou olivového oleje, maso solte a kořeňte co nejméně. K tomu si připravte kopu oblíbeného salátu a uvidíte, jak příjemně se po takovém sytém, ale dobře stravitelném jídle budete cítit. Obdobně pak připravte i večeři. Zařaďte do svého jídelníčku i sázená či vařená vejce, tofu, seitan. K hlavnímu chodu si můžete klidně dovolit i celozrnnou rýži či těstoviny, pokud víte, že vás čeká ještě namáhavý den.

Obrázky: pixabay.com

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]