6 důvodů proč byste měli jíst ke snídani ovesnou kaši

obrázek:pixabay.com

V tyto podzimní a dále zimní dny není nic lepšího, než si dát k snídani ovesnou kaši. Kaše krásně zahřeje, probudí tělo a naplní břicho, dodá potřebné živiny a energii, abyste vydrželi spokojený až do oběda.

Toto celozrnné jídlo je výbornou volbou i k obnově zdravého cholesterolu, k snížení hmotnosti a navíc je to dobrý zdroj vlákniny. Zde vám uvádíme několik důvodů, proč byste měli ovesnou kaši přidat do vaší ranní rutiny.

1. Podporuje zdravé trávení

Přítomná nerozpustná vláknina pomáhá snížit problémy s zácpou a napomáhá k dobrému trávení.

2. Zabraňuje kardiovaskulárním onemocnění

Výzkumy prokazují, že mezi další přínosy ovesné kaše patří snížení rizika ve vývoji srdečních onemocnění, jako je koronární onemocnění srdce. Jezte ovesné vločky a budete mít šťastné a zdravé srdce.

3. Snižuje riziko vzniku rakoviny trávicího ústrojí

Provedené studie prokázaly, že díky dietní vláknině, která je obsažená v ovsy snižuje riziko vzniku kolorektálního karcinomu.

4. Snižuje krevní tlak

Jedna studie publikovaná v časopise „American Journal of Clinical Nutrition“ ukázala, že ovesné vločky mohou mít stejné účinky jako antihypertenzní léky, které se používají při redukci krevního tlaku. Mějte na paměti, že nejsou přijatelné jako náhražka léků na vysoký tlak, slouží pouze jako doplňková možnost.

5. Zlepší krevní cukr

Část rozpustné vlákniny ve formě beta-glukanu, která je v ovsy, se rozpouští po podání ve vodě. Díky tomu vytváří ve střevě silnou gelovou strukturu, která má pak mnohé zdravotní výhody. Jednou z výhod je pomoc při snižování hladiny krevního cukru, tím pádem snižuje inzulinovou rezistenci u těch, kteří mají diabetes 2. typu.

6. Napomáhá při redukci váhy

Jedním z hlavních problémů, proč lidé nemohou zhubnout je ten, že jsou většinu času hladoví. To je zčásti dáno prázdnou sacharidovou dietou, neboli výběrem jídlem, které nesplňují dostatek živin. Ovesné vločky mohou tento problém pomoci vyřešit tím, že dodají pocit a vydržíte dlouho sytí. To vše díky beta-glukanu, který zpomaluje trávicí proces potraviny. Což znamená, že udrží váš žaludek déle plný.

Poznámka pro celiaky nebo osoby citlivé na lepek!

Oves je sice bezlepková a bezpečná pro lidi s lepkovou intolerancí. Je ale důležité si uvědomit, že ovesné vločky jsou často zpracovány v továrnách, které přichází do kontaktu s pšenicí. Pokud dobře nesnášíte lepek, tak vybírejte produkty, které jsou certifikovaný jako bezlepkový.

Dále mějte na paměti, že oves může být pro některé lidi těžce stravitelná, kvůli přítomnosti kyseliny fytové. Pokud zjistíte, že vaše tělo reaguje negativně na oves ve vaší stravě, zkuste množství snížit nebo zcela vyloučit.

Mohlo by Vás dále zajímat: