Co je serotonin a k čemu je – 5 způsobů, jak zvýšit hladinu serotoninu ve vašem mozku

Serotonin je důležitý neutotransmiter (nízkomolekulární chemická látka sloužící k přenášení vzruchů), který vysílá zprávy z jedné oblasti mozku do druhé. Mimo to ovlivňuje řadu psychologických funkcí, od nálady, až po spánek. Ovlivňuje také paměť, učení, chuť k jídlu a libido. Nízká hladina serotoninu je také spojována s depresí. Přinášíme vám 5 tipů, jak hladinu serotoninu zvýšit. Je to určitě prospěšnější, než užívat léky.

Upravte spánkový režim

Pokud jste někdy měli hodně špatnou náladu, možná jste zjistili, že se vám nechce vůbec vylézat z postele. Jenže ležet celý den v posteli není zrovna dobrý nápad. Rozhodně nejde o kvalitní odpočinek a náladu vám to nezlepší. To nejlepší, co můžete udělat, je vystavit se slunečnímu světlu. Spánek je určitě velmi důležitý, ale tím, že budete během dne ležet, budete jen polámaní a zaděláte si na problémy se spánkem. Pokud máte náladu pod psa, vyskočte z postele a běžte na 20 minutovou procházku. Málo spánku škodí zdraví, ale stejně tak nadměrné ležení v posteli.

Cvičení

Pohyb stimuluje produkci serotoninu. Výhoda cvičení nespočívá pouze ve fyzickém zdraví, ale také v upevňování toho duševního. Najděte si typ cvičení, které vás bude bavit. Běhání, skákání, jízda na kole, plavání, jóga, posilování, tanec. Výběr je pestrý. Když už jsme u toho cvičení, naučte se také správně dýchat. Každý den věnujte 15 minut dechovému cvičení. Jedná se o tzv. jogínské dýchání. Je zarážející, kolik lidí neumí správně dýchat a nevyužívá dostatečně kapacitu svých plic. Špatné dýchání má za následek mnoho civilizačních chorob.

Pracujte na pozitivitě

Zvyšování hladiny serotoninu není pouze o zdravé stravě a pohybu, ale i o tom, jak přemýšlíte a nad čím často přemýšlíte. Lidská mysl funguje jako zahrádka. Nasadíte-li do ní plevel a budete ho zalévat, pak nezbude místo pro kytičky a šťavnaté ovoce. Jak docílit pozitivního myšlení? Nečtěte negativní zprávy, zbavte se negativních vlivů i lidí, čtěte motivační citáty, pozitivní a veselé knížky, problémy řešte a mluvte o nich, usmívejte se na lidi kolem sebe, meditujte, relaxujte, poslouchejte příjemnou hudbu.

Zdravá strava

To co jíme nás ovlivňuje, o tom není žádných pochyb. Zaměřte se na ovoce, zeleninu, ořechy, semena, obiloviny. Ve stravě by neměly chybět zdravé tuky, omega-3 mastné kyseliny, potraviny bohaté na tryptofan (tryptofan se v mozku mění na serotonin). Patří sem například vejce, ryby, ořechy a semena, tvaroh, fazole. Zaměřte se také na vitamín B, konkrétně B6 a B12. Nevyhýbejte se sacharidům, které spouští okamžité uvolňování serotoninu.

Masáž

Masáž je velmi účinná relaxační technika s pozitivním vlivem na psychiku i fyzické tělo. Pomůže uvolnit svalové napětí a zlepší náladu. Po kvalitní masáží stoupá hladina serotoninu. Je to proto, že klesne kortizol (hormon, který blokuje mozek, aby produkoval serotonin).

Obrázky: pixabay.com