Jaké zdravotní potíže signalizují křehké nehty

obrázek:pixabay.com

Řada studií ukazuje, že stav našich nehtů může odhalit některé druhy zdravotních obtíží. Někdy může potíže s nehty způsobovat náš zdravotní stav. Změna barvy a struktury může být příznakem onemocnění plic, srdce či nervového systému. Nehty jsou nejen kosmetickým prvkem, ale jsou spojeny se soustavami našeho těla. Co odhaluje vzhled našich nehtů?

1. Houbová infekce

Křehké a žlutě zbarvené nehty jsou pravděpodobně poškozeny houbou. Pokud chcete zabránit vzniku houbové infekce, nechoďte bosí v šatnách či jiných veřejných prostorách a své boty vždy udržujte čisté a suché. Pokud máte podezření na toto onemocnění, navštivte dermatologa a důsledně dodržujte jeho doporučení.

2. Onemocnění štítné žlázy

Křehké a suché nehty, které se lámou, mohou značit potíže se štítnou žlázou, která produkuje několik důležitých hormonů a její špatná funkce může ovlivnit třeba výšku a hmotnost.

3. Anémie

Křehké nehty ve spojení se studenýma rukama či nohama mohou být příznakem anémie, která může způsobovat závratě, bolesti hlavy, nepravidelný srdeční tep nebo bolesti na hrudi. Anémii může způsobovat silná menstruace, nedostatek železa a vitamínu B12, těhotenství nebo chronické onemocnění ledvin. Prevencí je konzumace potravy bohaté na železo. Najdeme jej v rybách, fazolích, živočišných játrech a libovém červeném masu.

4. Artritida

Nehty se lámou a třepí a to může být příznak artritidy. Toto onemocnění vede k bolestivosti kloubů, které bývají často oteklé. Mnohem častěji postihuje ženy. Léčba, kromě jiného, spočívá ve cvičení, které udržuje klouby pevné a silné.

Obecné tipy pro udržený silných nehtů
Pokud chcete mít své nehty zdravé a pevné, používejte produkty, které obsahují vitamín E. Při domácím úklid používejte rukavice. Vyhýbejte se přípravkům, které obsahují aceton nebo formaldehyd. Používejte balzámy na ruce s obsahem močoviny, fosfolipidů a kyseliny mléčné.