Konzumace jedné okurky denně přináší ohromující účinky na zdraví. Málokdo by je čekal

Fotografie: Depositphotos

Okurky obsahují řadu zdraví prospěšných živin, které podporují jak zdraví těla, tak i hubnutí. Přínosů však tato blahodárná zelenina přináší mnohem více.

Je důležité, abyste každý den zásobovali své tělo zeleninou, neboť jde o přirozený způsob, jak podpořit své zdraví a získat dostatek nezbytných živin. Pokud je ovšem řeč o okurce, mnoho zastánců tradiční medicíny ví, že tento tmavě zelený plod zcela vyčnívá z potravin dostupných na našem trhu – a to nejen pouze pro svou skvělou chuť a dostupnou cenou. Jde totiž o druh zeleniny, který při každodenní konzumaci přináší řadu zdraví prospěšných účinků, z nichž ty nejzásadnější najdete níže. Více prozradila lékařka Rachael Link.

Ochrana před neurologickými onemocněními

Okurky obsahují fisetin, který podle řady studií hraje zásadní roli v podpoře zdraví mozku, a také fosfor, jehož nedostatek často souvisí se zvýšeným rizikem kognitivních onemocnění. Každodenní konzumace tohoto blahodárného plodu navíc díky těmto prvkům pomůže váš mozek udržet bystrý a soustředěný po celý den.

Podpora rychlejšího a zdravějšího hubnutí

Jelikož jsou okurky z velké části tvořeny vodou, jejich každodenní konzumace vám pomůže dosáhnout rychlejšího zasycení. To souvisí ruku v ruce s kontrolou přejídání, neboť vás nebude lákat jíst více jídle. Kromě toho neobsahují žádné tuky a řadí se mezi nízkokalorickou zeleninu, což z nich dělá skvělou volbu pro každého, kdo se snaží dostat svou tělesnou hmotnost pod kontrolu.

Fotografie: Pixabay

Nižší riziko vzniku rakoviny

Jak již bylo zmíněno výše, okurky obsahují fisetin, což je flavonoid, který podle některých vědců úzce souvisí se snížením rizika vzniku určitých typů rakoviny. Kromě toho má také antioxidační vlastnosti, což z něj dělá skvělého pomocníka v boji proti usazeným toxinům v těle a posílením obranyschopnosti imunitního systému.

Podpora zdravého trávení

Okurky obsahují vlákninu, vitamíny a velké množství vody, což jsou zásadní pilíře pro podporu zdravého trávení. Pokud navíc budete konzumovat 1 kus každý den, můžete také vyřešit problémy týkající se vyprazdňování, protože pomáhá zachovat měkkou stolici a její pravidelnost.

Dokonalá ochrana před dehydratací

Obsah okurky tvoří z přibližně 95 % voda. To znamená, že její každodenní konzumace zlepšuje celkovou úroveň hydratace v těle a pozitivně tak ovlivňuje fungování vašeho organismu. Pokud tedy patříte k těm, kteří často zapomínají pít dostatek vody, pak pro vás může být konzumace 1 okurky denně velkým přínosem.

Jemnější a zářivější pleť

Okurky udržují tělo hydratované, což může být zvláště prospěšné také pro zdraví pleti na vašem obličeji. Navíc obsahují hojné množství vitamínů skupiny B, včetně niacinu a riboflavinu, zinku a vitamínu C, které tento přínos o to více umocňují. Za zmínku také stojí její obsah kyseliny kávové, která bojuje proti podráždění a zánětům kůže.

Krásnější a zdravější vlasy

Vitamíny skupiny B obsažené v okurkách jsou velmi prospěšné pro zdraví pokožky hlavy a vlasů – biotin, riboflavin, niacin a vitaminy B5 a B6 hrají důležitou roli zejména při jejich růstu a zabraňují také jejich předčasnému vypadávání a šedivění. Navíc obsahují vitamín C, který podporuje tvorbu kolagenu, prvku nezbytného pro pevnou a pružnou pokožku a zdravé vlasy.

Zdroj: Healthline, WebMD, MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]