Mák má mnoho výhod. Nezapomínejte na to ho mít ve vašem jídelníčku

Určitě jste někdy viděli pole poseté červenými květy máku. Zamysleli jste se někdy však nad tím, zda máte dostatek máku ve svém jídelníčku? A proč byste jej měli zařadit mezi obvyklá jídla?

Mák a jeho benefity

Mák je velkým zdrojem vápníku. Možná si řeknete, že je to divné, že vápník je z mléčných výrobků. Ano i ne. Někteří lidé trpí alergií na mléko nebo jej z jiných důvodů nekonzumují. Proto existují alternativy, jako třeba mák, který obsahuje několikanásobně více vápníku (ve 100g) než je v mléce! Další, tělu velmi prospěšné látky, které obsahuje mák, jsou hořčík, fosfor, draslík, vitamín E, rostlinné oleje a bílkoviny.

Tip: Sedmero potravin pro zdravé kosti

Mák patří mezi sedm významných potravin, které udržují vaše kosti zdravé a jsou tedy bohatým zdrojem vápníku. Kromě máku a mléčných výrobků se sem zahrnuje dále zelenina, maso, tofu, zelený čaj, ořechy, semínka a sušené ovoce.

Makové mléko

Pokud nemáte konzumaci makových jídel rádi, je zde možnost pořídit si, nebo dokonce vyrobit si makové mléko. Z něj si můžete nachystat kaši nebo jej pít v případě překyseleného organismu. Celý postup je jednoduchý a není potřeba nic drahého či neobyčejného. Stačí dát do mísy 100g mletého máku a zalít jej 1l převařené vody. Směs můžete zamíchat. Nechte ji poté 2-3 hodiny odstát a luhovat, občas můžete směs promíchat.

Když uběhne čas, po které byl mák namočený, vezměte mixér a mixujte asi tři minuty, dokud nevznikne šedivá voda. Tu přeceďte přes sítko. Mléko můžete rovnou pít nebo si jej nejdříve vychladit.

A co s mákem, který se nachytal na síto? Ten sice už neobsahuje vitamíny a nemá ani výraznou makovou chuť, ale pořád je zdrojem vápníku, takže jej můžete přidat do náplní koláčů atp.

Obrázek: pixabay