Konzumace cukru není při správném množství nepřítelem

Fotografie: Pixabay

Dlouho se říká, že právě cukr je to nás největší nepřítel a že právě kvůli němu musíme dnes bojovat s řadou problémů a nemocí. Je pravdou, že současné generace konzumují cukru nadbytek – daleko více, než naše tělo umí využít. Kolik cukru je ale příliš? A víte, kolik jej denně zkonzumujete vy?

Kolik je tak akorát

Prvně si ujasněme jednu věc – co to vlastně cukr je? Je to látka patřící do širší skupiny sacharidů. Jde o tzv. jednoduché sacharidy, které se velice rychle mění na glukózu a ihned putují do krve. Právě rychlý nástup cukru v krvi vyvolá také vyplavení vysokého množství inzulínu. Jenže kvůli tomu dojde opět ke snížení cukru v krvi, což vede k dalšímu hladu a chuti na sladké. A celý koloběh se takto může prakticky donekonečna opakovat. Právě proto jsou cukry nebezpečné, jelikož vysoká konzumace vede k přibírání a s tím souvisejícím chorobám.

Pokud se tedy v něčem máme omezit, není cílem vynechat sacharidy, ale pouze jejich jednoduchou verzi. Dnes neexistuje žádná pevně stanovená doporučená dávka cukru. Odhaduje se však, že cukr by měl tvořit maximálně deset procent denního příjmu. Jestliže počítáme s osmi tisíci kilojouly za den, pak denní dávka cukru vychází přibližně na 40–50 gramů. U žen je to však pravděpodobně ještě méně, protože řada z nich na takový kalorický příjem vůbec nedosáhne.

Většina z nás je nad limitem

Možná se vám zdá, že takové množství cukru nikdy nemáte šanci sníst. Ale pokud se pozorně podíváte na složení výrobků, budete velmi překvapeni tím, co zjistíte. Doporučené množství vám bez potíží dodá kelímek jogurtu, k tomu nějaké pečivo a třeba sklenička limonády. A máte splněno. Ve skutečnosti tedy většina z nás mnohonásobně přesahuje denní limity příjmu cukru a ani o tom neví. Prvním krokem je tedy vyloučit všechny produkty, které nutně mít nemusíte – třeba právě sladké jogurty nebo pití.

Fotografie: Pixabay