Slintání ve spánku je pro lidi často trapné. Kdo to však zažívá, má velké štěstí

Fotografie: Depositphotos

Slintání ve spánku je zcela běžným jevem, který se nevyskytuje pouze u dětí. Pokud se pravidelně budíte s mokrým polštářem, neděste se, jedná se o dobré znamení pro vaše zdraví.

Slintání ve spánku je velmi časté nejen u kojenců, ale i u dospělých. Mnozí se obávají, co to může znamenat. Probudíte se a utíráte sliny z tváře i polštáře. Působí to nechutně a zároveň vás může přepadnout myšlenka, zda se s vámi něco neděje. Neděje, ve skutečnosti to znamená, že jste zdravý člověk, říká lékařka Debra Sullivan.

Slintají děti i dospělí

Pravděpodobně víte, že slintání je normální u dětí, ale ve skutečnosti se jedná o běžný jev i u dospělých. Rozhodně není za co se stydět. „Naše ústa neustále produkují sliny a někdy spíme s otevřenými ústy, takže sliny vytékají a my slintáme,“ uvádí Dr. Neil Kline, spánkový lékař a mluvčí American Sleep Association v Lititz v Pensylvánii.

Je dobré slintat ve spánku?

Slintání ve spánku je určitě dobré. Ve skutečnosti je to nejlepší obrana proti zubnímu kazu, jak tvrdí odborníci. Pokud tedy slintáte, možná máte lepší zubní hygienu než kdokoli jiný. Jednou z hlavních věcí, které je třeba o slintání vědět, je to, že k němu obvykle dochází, když prožíváte klidný spánek. Představte si to tak, jako kdyby vaše mysl zapomněla informovat vaše hrdlo a ústa, že musíte polykat, protože tak hluboce spíte.

To je důležité, protože spánek je jednou z nejpodstatnějších věcí pro zdravý životní styl člověka. Nekvalitní spánek je pro vás jedna z nejhorších věcí. Můžete se probudit unavení, rozmrzelí a celkově se celý den cítit bez energie, budete méně produktivní a nakonec se spánkový deficit začne odrážet na vašem celkovém zdraví. Navíc v takové dny pravděpodobně budete chtít sníst, na co přijdete, tudíž nedostatek spánku přispívá i k hromadění tělesného tuku.

Co dělat, abyste přestali ve spánku slintat?

I když slintání není špatné, rozhodně může být trochu nepříjemné probudit se na mokrém polštáři, zvláště vedle druhého člověka. Může vám být trochu trapně a můžete si připadat nechutně. Takže pokud se tomu chcete vyhnout, ale chcete si uchovat stejnou kvalitu spánku, můžete zkusit spát na zádech.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]