Osvědčené výhody oblíbeného přerušovaného půstu

Přínosů pro zdraví, které plynou z přerušovaného půstu existuje spousty. Patří zde například snižování rizika cukrovky, podpora hubnutí, zpomalení procesu stárnutí, posílení imunity, zlepšení kvality spánku, zlepšení kognitivních funkcí, posílení zdraví srdce, prevence zánětů či dokonce Alzheimerovy choroby.

Přerušovaný půst získal mezi lidmi popularitu, zejména kvůli zdravotním výhodám, které z něj plynou. Občasné hladovění tělu zkrátka prospívá. Rovněž si lze vybírat mezi různými typy přerušovaného půstu. Buď můžete být bez snídaně nebo bez večeře. K dalším typům půstu patří postní lány, kdy například jíte 5 dnů a 2 dny se držíte přísného omezení kalorií, může to být také 6 dnů jídla a 1 den bez jídla či omezený počet kalorií.

Co je to přerušovaný půst?

Přerušovaný půst se týká dobrovolného zřeknutí se jakéhokoli jídla a nápoje a nejde o dietu, jak si mnozí často špatně vysvětlují. I když přerušovaný půst má samozřejmě efekt na snižování váhy, není to primárním cílem. Cílem je postit se po určitou dobu. A právě zde existuje možnost vynechat snídani nebo večeři, aby mezi jídly vznikl potřebný čas.

Doporučuje se 14 až 16 hodin mezi jídly, kdy pijete pouze vodu, případně neslazený bylinkový čaj. V některých případech je povolená černá káva, ale má-li být půst opravdovým půstem, je lépe pít pouze vodu a čaje. Někomu vyhovuje vynechat snídani a jinému zase vynechat večeři.

Zdravotní přínosy přerušovaného půstu

 1. Pomáhá při snižování váhy

 2. Snižuje riziko cukrovky

 3. Pomáhá vyvážit cirkadiánní rytmy

 4. Posiluje imunitní systém

 5. Podporuje dlouhověkost a odolnost vůči zánětům v těle

 6. Zpomaluje proces stárnutí

 7. Zlepšuje kognitivní funkce

 8. Posiluje zdraví srdce

 9. Je prevencí Alzheimerovy choroby

 10. Prospívá našemu trávení

 11. Více energie/lepší produktivita

Fotografie: Pixabay