Opar na rtech dokáže značně znepříjemnit život. Zjistěte, jak se ho účinně zbavit

Fotografie: Freepik

Opar na rtech není jen otravný estetický problém. Opar způsobuje vir herpes simplex. Pokud se vám opary tvoří opakovaně, vaše tělo vám vysílá jasné signály, že vaše imunita není zcela v pořádku. Toto onemocnění není tedy radno podceňovat. Proto jsme pro vás shrnuli základní informace o oparu. V našem článku se dočtete, jaké druhy oparů existují. Co je jejich příčinou a přidáme samozřejmě i užitečné tipy a babské rady, jak se jich rychle zbavit.

Co je opar

Opar je nakažlivé onemocnění, které způsobuje vir  herpes simplex. Projevuje se tak, že se na povrchu kůže vytvoří puchýřky. Množství puchýřků se odvíjí podle intenzity onemocnění (virové nálože). Někdo má jen malý puchýřek a jiný pacient může mít zasažené celé rty včetně nosu. Rozlišujeme dva typy viru herpes simplex:

  • HSV 1 – tento typ viru se objevuje především na rtech. Vznik puchýřku na povrchu je vnějším projevem viru. Samotný virus je přítomen v nervových kmenech buněk. Puchýřek na povrchu je naplněný čirou tekutinou, která obsahuje stovky virových částic. Onemocnění je nakažlivé ještě předtím, než se objeví první puchýřek až do úplného zaschnutí oparu. Ve výjimečných případech můžou být aktivní viry obsaženy i ve vysušené krustě
  • HSV 2 – je původcem genitálního oparu. Opary se vyskytují v genitální oblasti mužů i žen. Objevuje se hlavně u mladších ročníků (15 – 45 let). Nejčastěji se přenáší pohlavním stykem. Je velmi infekční, proto se jedná o jednu z nejčastějších pohlavních chorob. Léčba je dlouhodobá, protože virus v těle zůstává i po odeznění vnějších projevů onemocnění. Je tedy nutné dlouhodobě užívat léky nebo doplňky stravy na podporu imunity. Nemoc se může vracet opakovaně

Mezi herpetické viry patří ještě další tři typy virů. Varicella-zoster virus, který je příčinou pásového oparu. Dále EBV virus (infekční mononukleóza) a cytomegalovirus.

Proč někteří lidé trpí na opary více než jiní?

Vrací se vám opary přes veškerou snahu opakovaně? Někteří lidé opar nedostanou jedinkrát za celý život, jiní s ním bojují několikrát do roka. Příčin, proč tomu tak je, může být hned několik. Člověk, který byl vystaven velké virové náloži, měl v daný okamžik sníženou imunitu. Další důležité faktory, které ovlivňují výskyt oparu:

  • Stres (fyzický i emocionální)
  • Chirurgický zákrok nebo zranění v oblasti rtů
  • Estetické zásahy v oblasti rtů (permanentní make-up, výplně)
  • Chladné počasí, silný vítr

Opar se může vyhodit i po horečce, chřipce nebo po střevních potížích. U žen k výskytu oparů dochází v souvislosti s menstruačním cyklem (hormonální výkyvy).

Pokud nechcete nikoho nakazit, dodržujte důsledně hygienu. Používejte pouze svůj ručník a ten pak perte na vysokou teplotu. Dokud se opar zcela nevysuší, raději se vyhýbejte kontaktu s malými dětmi a staršími lidmi.

Jak opar léčit

Léčba nekomplikovaného oparu obvykle trvá dva týdny. K zmírnění nepříjemných projevů jako je bolest a pálení se používají antivirové přípravky (acykloviry). Pokud se jedná o velmi mírný průběh, předepíše lékař většinou mastičky (Zovirax nebo Herpesin). V případě těžšího průběhu jsou pacientovi předepsány léky a nebo je mu podána infuze.

Homeopatika a babské rady

Pokud trpíte na opary často, může vám lékař doporučit vhodná homeopatika. Pomoc a úlevu najdete ale i u sebe v kuchyni. Přikládejte na postižené místo zmražený sáček černého čaje. Studený obklad zmírňuje nepříjemné svědění a čaj má antiseptické účinky. Bolest zmírní tampónek namočený v mléce. Přikládejte si ho na postižené místo. Lékořice zase dokáže zabíjet virové buňky. Stačí si vyrobit mast. Smíchejte lékořicový prášek a vazelínu.

Pamatujte si, že léčba oparu je nejúčinnější, když začnete včas. Ideálně ještě před výskytem prvních puchýřků. Léčbu podpoříte také zdravou životosprávou a dostatkem spánku.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]