Olivový a avokádový olej nejen do kuchyně, ale i lékárničky a koupelny

Uchovat si vitalitu, sílu, zdraví a správnou hladinu krevního cukru i cholesterolu nemusí být tak složité, jak se na první dojem zdá. Stačí užívat denně jednu až dvě lžičky kvalitního rostlinného oleje lisovaného za studena.

Blahodárné účinky rostlinných olejů potvrzuje i moderní medicína. Oleje bez přidání jakékoli chemické látky pomáhají při vnějším i vnitřním použití. Pro zdraví člověka jsou nenasycené mastné kyseliny důležité. Přesto se na našich stolech objevují spíše tuky nasycené (živočišné). Je nejvyšší čas zpestřit svůj jídelníček o dary, jež nabízejí rostliny. Jsou to právě rostlinné oleje, především ty lisované za studena a vyráběné šetrně.

Avokádový olej

Avokádo je považováno za jednu z nejzdravějších potravin a olej z avokáda na tom není jinak. Plod i olej jsou určeny pro každodenní použití a obsahují množství cenných látek. Patří sem například vitamíny A, B1, B2, B6, C, D, E a K. Dále pak minerály: vápník, draslík, hořčík, železo, zinek, fosfor, mangan, selen, měď. Nechybí ani kyselina listová, kyselina pantothenová, přírodní antioxidant – betasitosterol a vzácný druh sacharidu. Při šetrné výrobě (lisování za studena) si olej z avokáda ponechává veškeré své bonusy.

Výtečný je jak pro použití zvenčí tak zevnitř. Díky oříškové chuti skvěle doplní omáčky, saláty, pomazánky, dresinky. Avokádový olej se používá dokonce i jako prevence srdečně cévních onemocnění, nádorových onemocnění, při léčbě prostaty, zácpy, cukrovky. Mimo vnitřního využití je to učiněný balzám pro vlasy, nehty, pokožku. Klidně si jej můžete přidat do koupele nebo se s ním mazat, vtírat do vlasů. Hodí se pro všechny typy vlasů i pokožky.

Olivový olej

S olivovým olejem jste se už určitě setkali i pod názvem tekutý zázrak. Však také právem. Obsahuje velké množství mono-nenasycených mastných kyselin a vitamín E, který je vyhledáván nejen v léčitelství, farmacii, ale i kosmetickém průmyslu. Olivový olej se dělí dle zpracování na panenský, rafinovaný a mix těchto dvou. Nejlepší je samozřejmě extra panenský (extra virgin oil). Rafinovaný je lisován za vysokých teplot pod tlakem, tudíž se jeho kvalita snižuje. No a mix těchto dvou je někde mezi nimi. Horší kvalita než extra panenský, ale lepší než rafinovaný. A podle toho se pak odvíjí i cena výrobku.

Budeme-li se bavit o kvalitním oleji lisovaném za studena, ponechává si opět veškeré své zdravotní bonusy. To jsou výrazné antioxidační účinky, prevence nádorového onemocnění, vitamíny A, D, K, E. Upravuje hladinu cholesterolu v krvi, působí proti zácpě a nadýmání, má detoxikační účinky, podporuje vstřebávání vápníku, zpomaluje stárnutí, podporuje funkci žaludku, vhodný je i při redukčních dietách.

Obrázek: pixabay.com