Tichý zabiják jménem rakovina tlustého střeva. 5 nejčastějších příznaků je bezpodmínečně nutné znát

Fotografie: Depositphotos

Rakovina tlustého střeva může zůstat často nepovšimnuta. V jejích pozdních stádií však bohužel klesá procentuální šance na úspěšnou léčbu.

Rakovina tlustého střeva vzniká v buňkách tlustého střeva a konečníku, který se nachází ve vašem trávicím systému. Stejně však jako u všech ostatních nádorových onemocnění je i v tomto případě nejlepší způsob pro zvýšení šance na přežití včasná diagnóza – v případě, že se problém rozšíří může být již bohužel pozdě. Abyste se proto vyvarovali potenciálnímu nebezpečí a své zdraví zachránili včas, níže se můžete podívat na 5 nejčastějších příznaků rakoviny tlustého střeva. Více prozradil lékař Saurabh Sethi.

Časté křeče v břiše

Jedná se pravděpodobně o jeden z nejhůře identifikovatelných příznaků rakoviny tlustého střeva. Tento problém totiž lidé často připisují jiným, mnohem méně závažným onemocnění, jako je například nadměrná plynatost nebo špatné trávení. V případě, že jsou však křeče v břiše doprovázeny dalšími příznaky, jako je náhlý úbytek hmotnosti nebo krvavá stolice, měli byste co nejdříve kontaktovat svého praktického lékaře.

Fotografie: Freepik

Náhlý úbytek hmotnosti

Stejně jako jiné formy rakoviny může i rakovina tlustého střeva způsobit náhlý a nevysvětlitelný úbytek hmotnosti. Tento příznak byste samozřejmě nikdy neměli nechat bez povšimnutí, a proto pokud vám bez jakékoliv změny v jídelníčku nebo vašich životních návycích padají kila dolů, měli byste co nejrychleji vyhledat odbornou pomoc.

Stále silnější únava

Přestože může únava odkazovat na nedostatek spánku, příliš velkou (nebo naopak malou) fyzickou aktivitu, špatné stravování a léky, často bývá důsledkem také velmi závažných onemocnění, včetně anémie, akutního selhání jater, cukrovky, srdečních onemocnění, hypotyreózy nebo právě rakoviny tlustého střeva. Rakovinné buňky totiž čerpají veškerou energii, kterou přijímáte, a proto se můžete cítit v důsledku unavení a slabí.

Krvavá nebo načernalá stolice

Krvavá stolice patří mezi nejčastější příznaky rakoviny, která vznikla v oblasti vašeho trávicího systému – v některých případech však může být tento příznak těžko rozpoznatelný, neboť krev může být příliš tmavá a stolice spíše načernalá, což takové obavy nevyvolá (především v případě, kdy krev prošla žaludkem, který ji strávil). Pokud však pociťujete některé výše uvedené příznaky, svou stolici si raději pokaždé kontrolujte, a pokud by s ní bylo něco v nepořádku, ihned kontaktujte lékaře.

Fotografie: Depositphotos

Nepravidelná stolice

Vzhledem k tomu, že rakovina ovlivňuje strukturu střev, může mít její přítomnost v těle vliv také na pravidelnost, konzistenci a vzhled vaší stolice (viz odstavec výše). Často se proto mohou z polypů na tlustém střevě vyvinout nádory, které mohou v důsledku způsobit průjem nebo zácpu.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]