Nejčastější mylné diagnózy lékařů: Velmi podobné příznaky jsou často fatálně matoucí

Fotografie: Depositphotos

Tyto nemoci si lékaři často pletou s jinými méně závažnými problémy. Pokud na sobě rozpoznáte jejich příznaky, buďte velmi opatrní při následné léčbě.  

Odborníci se domnívají, že lékaři špatně diagnostikují více než 40 % případů různých onemocnění. K tomu však může dojít velmi snadno, neboť mnoho příznaků může ukazovat na různé problémy, což stěžuje odhalení jejich skutečné příčiny. Je proto velmi důležité, abyste byli v případě jakéhokoliv podezření velmi opatrní a vždy se ujistili, že provádíte správnou léčbu, říká doktorka Julia Ries.

Kousnutí klíštěte a nachlazení

Nakažení boreliózou je známé svou vyrážkou, která se objeví poté, co se člověk nakazí po kousnutí klíštětem. Existují však případy, kdy tato vyrážka zmizí, a namísto toho začne pacient pociťovat příznaky, jako jsou bolesti těla, horečka a únava, jež lékaři často diagnostikují jako chřipku. Situaci stěžují i krevní testy, které nedokážou stanovit úplnou diagnózu, neboť tělo začíná produkovat protilátky, jež indikují stav, až po dvou týdnech.

Ledvinové kameny a aneurysma břišní aorty

Ledvinové kameny mohou být špatně diagnostikovány jako každé jiné onemocnění a aneurysma aorty patří k nejnebezpečnějším problémům. Oba tyto stavy začínají velmi silnou, ostrou bolestí břicha, nevolností a zvracením, kvůli čemuž je lékaři často zaměňují. K aneurysmatu však dochází v momentě, kdy se ve stěnách aorty tvoří abnormální hmoty, které mohou být smrtelné, pokud prasknou.

Hepatitida vs. alergie

Hepatitida může probíhat bez příznaků roky, ale během této doby způsobí značné poškození jater. Někteří pacienti však mohou pociťovat nezávažné problémy, jako je například bolest žaludku, svědění a únava – to jsou mimo jiné často příznaky, které poukazují na mírnou alergii. Lékaři proto doporučují, abyste v případě podezření věnovali pozornosti barvě svých očí a jazyka. Pokud zaznamenáte zežloutnutí, co nejdříve varujte svého lékaře.

ruka, svědění
Fotografie: Freepik

Problémy se štítnou žlázou a vysoký krevní tlak

Štítná žláza je velmi důležitou součástí těla, protože řídí mnoho hormonů. Pokud však došlo k jejímu poškození nebo není dostatečně aktivní, mohou se objevit příznaky, jako je přibírání na váze, horečka a únava, které mohou být mylně považovány za depresi. Dále se pak také mohou objevit příznaky, jako je podrážděnost a zrychlený tep, což zase lékaři často připisují vysokému krevnímu tlaku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]