Nadměrné pití kávy může poškodit zdraví. Kolik šálků denně už je moc?

Fotografie: Freepik

Pro mnoho lidí je ranní šálek nápoje, kterým je káva, startem do nového dne. Patříte mezi jedince, kteří si bez kávy nedokáží představit svůj den? A nejde jen o ráno. Dáváme si ho po obědě, k zákusku, ke knize i během práce. Kolik káv je ale příliš mnoho? Podívejme se, co si o tom myslí odborníci a jak může nadměrné pití kofeinu ovlivnit vaše zdraví.

Kolik je už moc?

Jednou za čas se asi každý z nás zastaví a řekne si: „To už mám dneska opravdu čtvrtý hrnek?“ Nedávné studie ukazují, že byste si měli dávat pozor na konzumaci nadměrného množství kofeinu, protože to může negativně ovlivnit a poškodit vaše zdraví. Vědci se na to podívali zblízka a došli k následujícím závěrům:

  • pití šesti a více šálků kávy denně poškozuje zdraví,
  • nadměrný obsah kofeinu v těle zvyšuje riziko srdečních chorob až o 20 %,
  • ideální je pít jeden nebo dva hrnky za den.

Předejděte závažným onemocněním

Autoři této studie tvrdí, že káva ve velkém množství může být spojena s vyšší pravděpodobností výskytu srdečních chorob, protože vysoká konzumace kofeinu způsobuje vysoký krevní tlak. Právě to je jeden z hlavních faktorů u kardiovaskulárních onemocnění. Podle Světové zdravotnické organizace jsou tyto choroby jednou z nejčastějších příčin úmrtí lidí po celém světě.

Vážné onemocnění se samozřejmě projeví až za mnoho let a není to jisté. Možná si říkáte, to není dostatečný důvod pít méně kávy. Existují ovšem i příznaky, které se u vás projeví téměř okamžitě po jejím užití. Cítit můžete nervozitu, podrážděnost, u některých se dokonce může jednat o nevolnost. Je proto dobré vypozorovat své limity a toho se držet.

Káva bez kofeinu je lepší, ale ne dokonalá

Máte pocit, že bezkofeinová káva bude lepším řešením a přitom nebudete muset přijít o tu chuť a pocit, když držíte v ruce hrnek horkého, hnědého nápoje. Stejně jako u běžné kávy, také varianta bez kofeinu může ve velkém množství poškodit vaše zdraví. V tomto případě se ale jedná o zvýšení pravděpodobnosti vzniku srdečních chorob pouze o 7 %.

Káva je stimulant, který se měl konzumovat moudře a bez kompromisů. Nikdo vás nebude kritizovat za pití jednoho nebo dvou šálků milovaného nápoje denně, ale pamatujte si, že z dlouhodobého hlediska pro vás a vaše zdraví může být škodlivá. Dejte si jednu kávu ráno a jednu k obědu. Věřte, že vám to bude stačit a nijak tak neohrozíte svou budoucnost.

Užijte si její chuť naplno

Když budete postupně snižovat frekvenci pití tohoto úžasného nápoje, budete se na něj také více těšit. Oddalováním svého potěšení můžete zvýšit očekávání a užívání si své klidné chvilky. Díky delšímu čekání si více vychutnáte nejen její chuť, ale také si mnohem více užijete její vůni. Z toho vyplývá, že pití jen jednoho nebo dvou šálků bude lepší nejen pro vaše zdraví, ale také ji mnohem více oceníte.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]