Nejčastější příznaky, pomocí kterých tělo varuje před nemocí: Jedná se i o neobvyklý zápach

Fotografie: Depositphotos

Vaše tělo s vámi neustále komunikuje, a proto je důležité vždy mu věnovat dostatek pozornosti. Pokud na sobě pocítíte tyto příznaky, raději se poraďte s lékařem.

Všimnout si a správně určit význam příznaků různých nemocí není snadný úkol. Některé závažné stavy se totiž sotva projeví, zatímco jiné mohou připomínat spíše méně závažné problémy. Je proto vhodné chodit na pravidelné prohlídky k praktickému lékaři, a mít tak přehled o svém zdraví. Jestliže však na sobě kdykoliv pocítíte tyto příznaky, co nejdříve začněte s léčbou, říká doktorka Reema Patel.

Změna barvy prstů

Pokud vaše prsty neustále mění barvu a stávají se bílými, mohlo by se jednat o Raynaudův syndrom. Příčinou tohoto příznaku je problém s krevním oběhem, který způsobuje, že vaše prsty jsou studené a necitlivé – a když do této oblasti začne opět proudit krev, mohou lidé někdy pociťovat brnění, nebo dokonce bolest rukou.

Vidíte černé skvrny

Černé skvrny, čáry nebo kroužky, které překračují vaše zorné pole (nad okem), často pociťují starší lidé nebo lidé s krátkozrakostí a obvykle jsou neškodné. Jestliže jich však náhle uvidíte několik najednou, okamžitě navštivte svého lékaře. Mohlo by se jednat o příznak odchlípené sítnice, což může v nejhorším případě vést až ke slepotě.

Loupání kůže

Pakliže si všimnete, že se vám velmi snadno odlupuje kůže, může to být známkou toho, že nepřijímáte dostatek potřebných vitamínů – a v případě, že dokonce šupinatí a zároveň svědí, je načase navštívit dermatologa. Mohlo by to totiž být známkou plísňové infekce. Pozor byste si měli dávat, také pokud vaše střeva pravidelně vydávají drobné zvuky doprovázené bolestí.

ruka, svědění
Fotografie: Freepik

Neustálé zvonění v uších

Mnoho lidí trpí pravidelným zvoněním v uších, což je příznak, který může způsobovat řada příčin, včetně stresu, poranění ušního bubínku (z příliš hlasitého zvuku) nebo náhlé ztráty sluchu. Jestliže jste se s ním setkali po návštěvě koncertu nebo klubu, zkontrolujte, zda do 48 hodin sám od sebe odezní – pokud ne, raději co nejdříve navštivte svého praktického lékaře.

Snížení vnímavosti pachů

S přibývajícím věkem se váš čich může snižovat a není to nic neobvyklého. Může to však být problém, jestliže jste ještě velmi mladí a všimnete si, že špatně cítíte určité pachy. Pokud se tak stane, mohlo by se jednat o příznak virové infekce, a proto je dobré co nejdříve navštívit lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]