Odborníci přišli se zajímavým zjištěním: Pečení prospívá duševnímu zdraví

Většina hospodyněk peče rodince na víkend bublaninu, štrúdl či bábovku. Některé však doma pečou i chléb či housky a další dobroty. Zatímco pro někoho může být pečení pouze cesta jak ušetřit za kupované výrobky, pro jiného je motivací jíst zdravěji a pro dalšího potěšit něčím dobrým členy rodiny. Pak jsou i tací, kteří pečení zbožňují.

Lépe řečeno milují, když mnou těsto v rukou a to mění svou strukturu. Stává se měkké, pružné, elastické. Milují těsto na dotyk, ale milují i jeho vůni a chuť. Zkrátka je pečení baví a mají jej za koníček. Tak jako někdo rád háčkuje, kreslí, vyrábí dekorace. I pečení patří mezi kreativní činnosti, jež prospívá duševnímu zdraví. Péct doma má i řadu dalších výhod:

 • Upečete si to, na co máte chuť

 • Můžete používat méně cukru a soli nebo cukr úplně vynechat a těsto osladit zdravějším způsobem

 • Učarujete rodinu i hosty pokaždé jinou dobrotou

 • Každý moučník je vlastně originál

 • Můžete použít zdravější přísady

 • Lze experimentovat s různými moukami a chutěmi

Fotografie: Pixabay

Kdo někdy slyšel, jak po upečení krásně praská chléb, když chladne, ví, že pečení není jen o hnětení těsta a chuti. Pečení umožňuje používat všechny vaše smysly – dotek, vůni, chuť, zrak i sluch. Existují důkazy prokazující souvislost mezi kreativitou a spokojeností (pocitem štěstí). Někdo se naladí pomocí klubíček vlny, jiný díky barev a malířského stojanu, dalšímu ke spokojenosti stačí pracovní deska, mouka a vybrané ingredience.

I pečení může být vysoce kreativní činnost, a to nejen z pohledu kreativně přidaných ingrediencí a hrátkami chutí, ale i při tvarování koláčů, šátečků, cukroví, pletení vánočky a dalšího zajímavého pečiva.

Jak pečení prospívá zdraví a tipy pro zdravé pečení

 • Uklidňuje, naladí vás, přinese pocit spokojenosti a štěstí

 • Posiluje imunitu tím, že pomáhá odbourávat stres – míchejte, válejte, hněťte, bude vám lépe na duši

 • Pálí kalorie – pokud budete hníst ručně, zjistíte brzy, že je to docela fuška. Některá těsta vyžadují i půl hodinové hnětení

 • Zdravější mlsání – stačí nahradit cukr jiným sladidlem nebo jej zkrátka použijete menší množství. Zkusit můžete i zdravější tipy mouk nebo mouky různě kombinovat

 • Společenská událost – z pečení si lze udělat i rodinnou sešlost, kdy můžete společně vykrajovat, míchat těsta, zdobit

 • Víte, co pečivo obsahuje – při domácím pečení víte jistě, co vše se v chlebu, housce či rohlíku, bábovce, vánočce nalézá

Fotografie: Pixabay

Jak péct zdravěji – přidejte k běžné mouce třeba pohankovou, kokosovou, mandlovou, lněnou. Stačí pouze nahradit část mouky jinou. Oblíbené jsou i mouky ze starodávných zrn – kamutová mouka, mouka Enikorn a další. Naučte se používat celozrnné mouky.

Dávejte do těsta méně soli i cukru, případně cukr nahraďte ovocným pyré či jiným zdravějším sladidlem.

Místo klasického másla nebo smetany můžete použít kokosovou smetanu či jinou zdravější alternativu. Výtečná jsou i rostlinná mléka. Nebojte se zkoušet a experimentovat.

V závěru můžete moučník ozdobit namísto cukrování drcenými jedlými kvítky nebo posypat kokosovou moučkou (cukrový efekt).

Úvodní Fotografie: Pixabay