Existují různé varianty SARS-CoV-2. Tři z nich ovšem vyvolávají zvláštní obavy, proto se na ně zaměřila pozornost vědců

Fotografie: Freepik

Po celém světě se objevují nové varianty SARS-CoV-2 a jejich porozumění je klíčové pro boj proti nim. Tím se zabývá i nově složený výzkumný tým. Zjistěte, co od tohoto výzkumu můžeme očekávat.

Nejen ve Velké Británii, ale kdekoli na světě se mohou objevit nové varianty SARS-CoV-2, které budou mít různé klinické účinky. Všechny viry mutují. Existují ovšem tři varianty těžkého akutního respiračního syndromu koronaviru 2 (SARS-CoV-2) vyvolaly zvláštní obavy.

Dne 21. ledna 2021 vydala britská poradní skupina pro nové a vznikající respirační virové hrozby (NERVTAG) dokument popisující výsledky několika předběžných analýz. Varianta, která je vysoce přenosná, byla původně identifikována na jihu Anglie v září 2020 a od té doby se rozšířila do desítek zemí po celém světě.

Fotografie: Freepik

Existuje vyšší riziko nákazy a úmrtí?

Ve svém genomu nese virus 17 mutací, včetně osmi v proteinu spike, který tvoří základ tří vakcín na Covid-19, které byly ve Velké Británii licencovány. NERVTAG díky tomu dospěl k závěru, že existuje „realistická možnost“, že infekce virem B.1.1.7 (z Velké Británie) je spojena se zvýšením rizikem úmrtí ve srovnání s infekcí z rodičovského viru, který se po světě rozšířil z Číny. To ale bohužel není jediná nebezpečná varianta tohoto viru. Existuje totiž další.

Extrémně infekční variantou je také P.1, která se od poloviny roku 2020 šíří v Brazílii. Tato varianta se podílí na prudkém nárůstu infekcí, které zasáhly Manaus v brazilské Amazonii a způsobily téměř kolaps jejich zdravotní péče. Další nebezpečí představuje také mutace B.1.351, která se poprvé objevila v Jižní Africe koncem loňského roku. Dne 25. ledna společnost Moderna uvedla, že vnitřní studie naznačují, že jejich vakcíny bude účinná proti B.1.351 a B.1.1.7.

Jak budou varianty ovlivňovat pandemii?

Tohle je hlavní otázka, kterou se bude zabývat nové konsorcium National Virology Consortium G2P-UK. Jeho úkolem je pomocí buněčných kultur a zvířecích modelů zkoumat, jak jednotlivé mutace ovlivňují přenositelnost viru, závažnost onemocnění a účinnost vakcín a léčby. Iniciativa sdružuje výzkumné pracovníky z deseti akademických institucí ve Velké Británii, kteří budou spolupracovat s konsorciem Covid-19 Genomics UK Consortium.

Fotografie: Freepik

Spojené království je pro tento výzkum klíčové. Vytvořila již téměř polovinu z přibližně 400 000 genomových sekvencí SARS-CoV-2. „Máme opravdu dobrou infrastrukturu pro identifikaci zajímavých variant,“ vysvětlil Massimo Palmarini, ředitel Medical Research Council – University of Glasgow Center for Virus Research a spolu vedoucí nového konsorcia. Otázka zní: co udělají, když najdou novou variantu? Konsorcium G2P si klade za cíl poskytovat tyto informace.

Co bude obsahovat jejich práce?

Práce konsorcia bude zahrnovat vytvoření standardizovaných verzí SARS-CoV-2, s každou mutací nebo bez ní, a sledování změn chování viru. Jedná se o obrovský úkol. Ale jak se země po celém světě připravují na zavedení vakcín Covid-19, je nezbytné získat představu o tom, jak se virus mění. „Čím více integrujeme epidemiologická data s laboratorními experimentálními údaji o kmenech a mutacích, tím více zvyšujeme naši schopnost předvídat, co tento virus udělá,“ řekl Palmarini.

Zdroj: Ukri

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]