Objevte tekuté zlato z našich polí. Obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin

Fotografie: Freepik

Jaký olej je nejzdravější? Většina lidí bez rozmyšlení odpoví, že olivový. Proč ne řepkový, když obsahuje 10krát více omega-3 mastných kyselin a má univerzální použití na vaření, pečení i smažení? O benefitech řepkového oleje se však vědělo už ve starověku, samotný Hippokrates jej nazýval „tekutým zlatem“ a Římané jej používali jako lék. Je na čase, aby jej na milost vzala i dnešní doba.

Tělo tuky potřebuje

V souvislosti s civilizačními chorobami a celosvětovou pandemií se dostali na pranýř také veškeré tuky, rostlinné a živočišné. Lidské tělo však pro své fungování potřebuje kromě sacharidů a bílkovin právě také tuky, protože mnoho vitamínů se v nich rozpouští a bez tuků by nevznikla celá řada životu potřebných hormonů.

Kromě dodávání energie tuky zajišťují organismu teplo a chrání vnitřní orgány.  A právě řepkový olej může být zdravým zdrojem tuků díky jedinečným nutričním hodnotám, ale také příznivé ceně.

Základ zdravého jídelníčku

Řepka je nejpěstovanější olejnina u nás, ale také v celé Evropě. A zatímco olivový olej není vhodný na použití při smažení, řepkový lze použít ve studené i teplé kuchyni. Hodí se na pečení a smažení, ale je ideální i do omáček nebo salátů. Kromě zdravých tuků je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro zdraví srdce a cév. V objemu dokonce nenasycené mastné kyseliny omega-6 a omega-3 představují 30 % složení oleje, navíc jsou ve vzájemně výhodném poměru 2:1.

Nejlepší tuk na smažení

Proč připravovat nedělní oběd na řepkovém oleji? Jednoduše je nejlepším tukem na smažení, protože má nejlepší poměr mastných kyselin a vysoký obsah antioxidantů zvaných tokoferoly (vitamín E).

Právě díky tokoferolům prokazuje skvělou odolnost vůči tepelným změnám, ke kterým dochází při smažení na pánvičce i v oleji ve fritovacím hrnci, proto je vhodnější pro přípravu hranolek než olej slunečnicový.

Navíc má neutrální chuť a vůni, což je výhodné při smažení, protože nedochází k mísení chutí. Podle vědců je dokonce řepkový olej méně kalorický, za předpokladu, že nesmažíte déle než 20 minut a použijete olej pouze jednou.

Nenasycené mastné kyseliny pro zdravé srdce

Jak posílit srdce a zajistit hladké fungování cév? Nenasycené mastné kyseliny hrají ústřední roli v činnosti srdce a fungování cév, jsou pomocníkem při bolestech a poškození kloubů, podle nejnovějších studií mají vliv na činnost mozku. Správnou volbou oleje tak lze předejít srdečním chorobám, které jsou v současnosti hlavní příčinou všech úmrtí v západním světě a rozvinutých zemí.

Účinky se projevují při dlouhodobém používání

Změny v kuchařské rutině se projeví až při dlouhodobém používání řepkového oleje. I z tohoto důvodu doporučuje americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv denní přísun 19 gramů řepkového oleje.

Ten má nahradit jiné tuky, včetně živočišných, běžně používaných v amerických domácnostech. Až po delším času užívání se totiž prokáží benefity příjmu nenasycených mastných kyselin, díky kterým nedojde k poškození srdce a cév.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]