Nedostatek vitamínů a minerálů se projeví pomocí příznaků, mezi které patří i lámavé vlasy a nehty

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle poraďte s lékařem. Se vší pravděpodobností vám chybí důležité vitamíny.

Nedostatek vitamínů a minerálů může vést k řadě nepříjemných příznaků, které vám mohou znepříjemnit každodenní život – často se totiž jedná například o krvácení dásní, vředy v ústech nebo také problémy s pokožkou. Jakmile proto některé z nich na sobě rozpoznáte, rozhodně na nic nečekejte a rychle se poraďte se svým praktickým lékařem. Neléčení problému by totiž dle dietoložky Marie Lorraine Johnson mohlo přispět ke zhoršování vašeho stavu.

Lámavé vlasy a nehty, vředy v ústech

Dietoložka Johnson dále zmiňuje, že zejména nedostatek biotinu (vitamín B7 či H), který pomáhá tělu přeměňovat jídlo na energii, může vést ke zvýšené lámavosti vlasů a nehtů. Rizikovým faktorem tohoto problém je zejména dlouhodobé užívání antibiotik a některých antidepresivních léků, přičemž kromě výše uvedených známek může také způsobit řídnutí účesu. Pozor byste si poté měli dávat i na časté vřídky v ústech nebo praskliny v koutcích, které obecně značí nedostatek vitamínů a minerálů.

Například samotné vřídky nejčastěji způsobuje nedostatek železa a vitamínů B, přičemž kromě toho, že jsou nevzhledné, také mohou velmi bolet. Pokud byste poté měli nedostatek vitamínu C, může se to dle Healthline projevit zejména krvácejícími dásněmi. Tato složka totiž hraje velmi důležitou roli při hojení ran a celkovém chodu imunitního systému. Navíc působí jako silný antioxidant a pomáhá předcházet poškození buněk.

dásně zuby
Fotografie: Freepik

Vápník v těle hraje klíčovou roli. Jeho nedostatek se projeví i bolestmi kostí a poruchou spánku

Špatné noční vidění a bílé výrůstky na očích

Nedostatek některých vitamínů a minerálů může také vést lékaře Adama Bernsteina k problémům se zrakem. Týká se to zejména vitamínu A, jehož nedostatek přispívá ke snížené schopnosti vidět při slabém osvětlení nebo ve tmě. Rovněž pak může tento problém přispívat k tvorbě bílých výrůstků na spojivce nebo bílé části očí. Neléčení těchto potíží může vést ke slepotě, a proto je nikdy nepodceňujte. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak se projevuje nedostatek vitamínu D.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]