Chia semínka – základ pro chutný a rychlý desert

Jídlo se dá připravit rychle a přitom nemusí postrádat ani chuť či potřebné vitamíny. Dnešní rychlo desert je výborný, jak na zahnání chuti po nezdravých potravinách tak dodání vitamínů a energie. Tyto zdánlivě nenápadná semínka jsou zásobárnou železa, snadno stravitelné formy proteinu, vápníku, hořčíku a fosforu. Pravidelná konzumace chia semínek vám může pomoci od bolesti kloubů a především ženy ocení i váhovou vyrovnanost a celkovou spokojenost. Semínka mají úžasné hydrofilní vlastnosti – dokážou navázat vodu tak, že se jejich objem až 10x zvětší. To tělu umožňuje, aby se zevnitř dostatečně hydratovalo, což má příznivý vliv na fyzickou zátěž. Chia semínka jsou oblíbenou potravinou sportovců. Osobně si ho přimíchávám před tréninkem do proteinu a ráno do ovesných vloček. Dnes vám přináším recept na výtečný chia desert.

Potřebné ingredience

  • 5 polévkových lžic chia semínek
  • 2 hrnky jakéhokoliv mléka
  • 3 lžíce sirupu (agáve, javorový, datlový nebo med)
  • Pár kapek vanilkové tresti nebo půl lžičky drcené vanilky
  • Dochucovadlo (skořice, kakao, mleté oříšky, kokos, strouhaná čokoláda atd.)

Postup přípravy

Všechny ingredience společně promícháme a dáme do skleničky odležet nejlépe přes noc – v lednici. Chia semínka potřebují čas, aby nasála tekutinu, a stanou se gelové. V lednici takto připravený puding jen v základní verzi bez dochucovadla, můžeme skladovat až tři dny. Dochutit se dá také těsně před podáváním a to například s různými druhy ovoce a oříšky. Kdyby se vám stalo, že je konzistence řídká tak přisypte semínka a počkejte půl hodinky.

Náš tip

Pro vydatnou snídani přimíchejte ještě tři lžíce ovesných vloček a společně vložte do lednice. Ráno jen vytáhnete a ozdobíte ovocem, posypete oříšky a máte ušetřený čas přípravou snídaně.

Fotografie: Chia Seed Pudding Author: Meal Makeover Moms licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com