Potraviny na posílení imunity. Jejich pravidelná konzumace vás pomůže ochránit před nemocemi

Fotografie: Freepik

Mílovými kroky se blíží chladnější část roku, ve které se samozřejmě všichni snažíme udržovat své zdraví na optimální úrovni. Pokud chceme účinně posílit imunitu, je nutné věnovat pozornost především naším stravě. Jakými potravinami můžeme posílit imunitní systém?

Náš imunitní systém je nesmírně důležitý a pokud funguje správně, i celé naše tělo bude v dobrém stavu. Je známo, že následující potraviny mají schopnost udržovat a posilovat imunitní systém. Mimo to dokážou také chránit pokožku před předčasným stárnutím, a dokonce i před některými záněty.

Kurkuma

Kurkuma pochází Asie a v minulosti se používala nejen jako koření, ale také jako léčivo a barvivo na textil. Toto výrazně žluté koření je skvělým zdrojem vitamínů, minerálů a biologicky aktivních sloučenin, které mají mnoho příznivých účinků na naše tělo.

Látka obsažená v kurkumě, tzv. kurkumin, má neuvěřitelně silné protizánětlivé vlastnosti. Četné studie ukázaly, že jeho protizánětlivé vlastnosti jsou srovnatelné se silnými protizánětlivými léky, které se často používají při konvenční léčbě.

Fotografie: Pixabay

Kurkumu se tedy hodí využívat u všech zánětlivých onemocnění, ale může také zmírnit otoky kloubů a ranní ztuhlost celého pohybového aparátu. U pacientů s revmatoidní artritidou bylo prokázáno, že kurkumin prodlužuje dobu bezbolestné chůze.

Med

Přírodní med je plný antioxidantů, enzymů a minerálů, včetně železa, zinku, draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku a selenu. Nechybí mu však ani vitamin B6, thiamin, riboflavin a niacin. Díky obsahu těchto látek dokáže z těla odstraňovat volné radikály, čímž prokazatelně zlepšuje imunitní funkce.

Fotografie: Pixabay

Můžete si jej přidávat do sladkých jídel nebo nápojů, ale skvěle funguje i v kombinaci s výše zmíněnou kurkumou. Právě tyto dvě léčivé látky se kombinují v nápoji zvaném zlatý med, který si můžete snadno připravit i u vás doma. Stačí smíchat kurkumu, med a citronovou šťávu a mírně naředit vodou. Tuto směs pak můžete konzumovat po lžičkách jako prevenci.

Imunita potřebuje vaši pomoc

Zdravý imunitní systém je nesmírně důležitý pro správné fungování všech orgánů a všech procesů v našem těle. Imunitu podpoří nejen zdravá strava, ale také dostatek pohybu a spánku. Zaměřte se také na duševní hygienu a naordinujte si dostatečný odpočinek s pomocí aktivit, které vám dělají radost.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]