Cholesterolový jídelníček: Základem je ovoce, zelenina a používání bylinek

Fotografie: Depositphotos

Pokud vás trápí zvýšená hladina cholesterolu, měli byste být obzvláště opatrní před svými stravovacími návyky. Pomoci vám může jídelníček bohatý na vlákninu.

Vysoká hladina cholesterolu je nebezpečný problém, který se řadí mezi faktory zvyšující riziko vzniku srdečních onemocnění, včetně infarktu myokardu a vysokého krevního tlaku. Pokud se s ní potýkáte i vy, měli byste obzvláště dbát na to, co běžně konzumujete – je to totiž právě strava, co může zmírnit jeho dopady, a ochránit vás tak před dalšími potenciálními nepříjemnostmi, říká doktorka Erica Julson.

Potraviny bohaté na rozpustnou vlákninu

Rozpustná vláknina se ve velkém množství nachází ve fazolích, luštěninách, celozrnných obilovinách, lnu, jablkách a citrusech. Jedná se o účinnou složku, která při cestě trávicím traktem absorbuje žluč – tu však tělo vyrábí právě z cholesterolu, a proto v případě jejího nedostatku začne čerpat cholesterol usazený v krevním oběhu. Pravidelný příjem rozpustné vlákniny je dokonce spojován až s 10% snížením této škodlivé látky.

Dostatek ovoce a zeleniny

Konzumace ovoce a zeleniny je snadný způsob, jak snížit hladinu špatného cholesterolu v krvi. To především proto, že tyto potraviny obsahují velké množství antioxidantů, které brání jeho tvorbě a obecně podporují zdraví cév. Kromě toho vám pomohou také snížit riziko vzniku srdečních onemocnění, a to až o 17 % – důvodem jsou opět antioxidační účinky a působení některých vitamínů a minerálů. Obecně je však známo, že by ovoce a zelenina nikdy neměly chybět ve zdravém jídelníčku.

Používejte při vaření bylinky

Bylinky a některá koření, včetně česneku, kurkumy a cibule, jsou výživové zdroje plné vitamínů, minerálů a antioxidantů, které vám pomohou snížit hladinu cholesterolu a obecně podpořit vaše zdraví – ve skutečnosti stačí jíst jeden stroužek česneku denně po dobu tří měsíců, aby se vaše hladina celkového cholesterolu v krvi snížila až o 9 %. Stejně tak mohou být účinné bylinky, včetně oregana, šalvěje, máty, tymiány, hřebíčku a skořice.

Oblíbený nápoj pomáhá snížit vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Jeho síla ještě nikdy nezklamala

rostlina oregano
Fotografie: Pixabay

Vyhněte se umělým transmastným tukům

Umělé transmastné kyseliny se vyrábí hydrogenací neboli přidáním vodíku do nenasycených tuků. Jedná se tedy o takovou levnou alternativu přírodních nasycených tuků, kterou hojně využívají především restaurace a někteří výrobci potravin. Jejich konzumace však výrazně zvyšuje špatný cholesterol v krvi a je spojována s vyšším rizikem srdečních onemocnění (až o 23 %).

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]