Při skladování vajec dělá většina lidí stejnou chybu, která podporuje množení nebezpečných bakterií

Fotografie: Freepik

Vejce by se měla uchovávat při pokojové teplotě, aby se zamezilo růstu a množení bakterií. V lednici by měla být jen občas.

Některé potraviny nemusí být nutně uchovávány v lednici. Jelikož se ale většinou bojíme, že se jídlo mimo chladničku rychle zkazí, raději vše uložíme do chladu. Například vejce. Jsou živočišného původu a mohou se na nich rychle tvořit a množit bakterie, jako je salmonelóza. Zrovna vejce by se ale v lednici uchovávat neměla.

Vejce se najdou v každé kuchyni

Vejce jsou velice vděčnou potravinou, protože jsou rychlá na přípravu a můžeme z nich udělat několik různých pokrmů. Kupujeme je velice často a také hodně, abychom měli do zásoby. Proto je ukládáme do lednice, aby nám co nejdéle vydržela a my zabránili jakémukoli riziku otravy jídlem a přemnožení bakterií. Přesto existují důvody, proč by vejce neměla mít v lednici své místo.

Fotografie: Freepik

Proč bychom neměli vejce uchovávat v lednici

Správné skladování potravin je důležité, abychom předešli plýtvání jídlem a udrželi své zdraví v dobrém stavu. Vejce při pokojové teplotě vydrží déle než v lednici. Spíše je potřeba hlídat si datum expirace, zpravidla by měla být zpracována do 28 dní od data, kdy byla snesena.

Když vejce necháte při pokojové teplotě, budou se lépe vařit. Například recepty na sladké i slané pečivo doporučují používat vejce pokojové teploty, protože se budou lépe šlehat. Pokud si zakoupíte vejce a nebudou mít porušenou skořápku, která je chrání před bakteriemi a choroboplodnými zárodky, není důvod dávat je do lednice.

V lednici se vejce srazí

Když budete vejce udržovat v chladu, je pravděpodobnější, že se srazí, a změna teploty podpoří růst bakterií na skořápce. Pokud jste ale vejce do lednice už vložili, nevyndávejte je, vejce špatně odolávají změnám teplot. Nicméně, máte-li podezření, že jsou vejce infikována salmonelou, nenechávejte je vedle jiných vajec při pokojové teplotě, raději je vložte do lednice. Nízká teplota bakterie zabije.

Jak poznat, že vejcím vypršela spotřeba

Pokud jste na vejce zapomněli a teď už nevíte, jak dlouho je máte doma a zdali jsou stále použitelná, existuje k tomu pár užitečných triků. Stačí, když vejce ponoříte do misky se studenou vodou. Klesne-li ke dnu, je v pořádku a jeho konzumací nic neriskujete. Jestli zůstane plavat na hladině, je prošlé.

Fotografie: Pixabay

Stejně tak můžete jedno z vajec rozklepnout na talíř a zkontrolovat vzhled i pach. Máte-li pocit, že cítíte zvláštní odér nebo má žloutek abnormální strukturu a bílek je příliš tekutý, vejce vyhoďte. Čerstvost vajec také můžete určit pomocí sluchu. Zatřeste jím, uslyšíte-li nějaký zvuk, vejce nejezte.

Zdroj: Healthline