Účinné způsoby, jak zabránit vzniku nepříjemných aftů v ústech

Pokud vás trápí tyto bolavé pupínky, tedy afty, které se objevují v ústní dutině, máme pro vás několik tipů, jak zabránit jejich vzniku. Vyzkoušejte je sami a uvidíte, jak jsou účinné. Navíc jde o levnou záležitost v porovnání s přípravky z lékárny.

Malé boláky, napuchlé pupínky, zkrátka afty občas sužují každého z nás. Jde o povrchové rány, které vznikají na citlivé a jemné tkáni uvnitř úst či v na spodku dásní. Na rozdíl od oparů se ale afty netvoří vně úst a nejsou nakažlivé. Jaké problémy s nimi tedy jsou?

  • způsobují bolest
  • obtížně se s nimi jí
  • zhoršují schopnost mluvit

Většina aft zmizí po několika dnech sama. Pokud ale máte boláky, které nemizí a způsobují vám neobvyklou bolest, je na místě vyhledat lékaře či zubaře a problém s ním probrat. Většina aft jsou oválné s bílým či žlutým středem. Zbytek pupínku je červený. Dělají se v ústech – na jazyku, tváři či rtech, spodku dásní či na patře. Předtím, než se objeví, obvykle pociťujeme svědění na postiženém místě. Afta jsou malá, velká či herpetiformní.

Velká a malá afta

Malá afta jsou nejčastější. Jak vyplývá z jejich jména, nejsou nijak velká. Mají oválný tvar a červený okraj. Většinou se zahojí během týdne a nezanechají po sobě jizvy. Velká afta jsou taktéž celkem častá. Bývají oválná nebo nepravidelného tvaru v závislosti na velikosti. Větší boláky znamenají větší bolest. Hojit se mohou až šest týdnu a někdy po nich zůstane větší jizva.

Herpetiformní afta

Nelekejte se, nejde o herpes. Ačkoliv se nazývají podobně, nemají s opary nic společného a rozhodně nejsou infekční. Jde o formu aft, která se obvykle objevuje až v pozdějším stádiu života. Jsou velká, často se objeví jako několik menších aft vedle sebe či jako jedna velká. Mají nepravidelná tvar a hojí se bez zanechání jizvy během jednoho či dvou týdnů.

Ačkoliv jde o nepříjemnou záležitost, afta nebývají zdraví nebezpečná. Mohou ale ukazovat na to, že něco je s vaším tělem v nepořádku. Co je způsobuje? Odborníci se shodují v tom, že jde o kombinaci několika faktorů. Může jít například o důsledek zranění v ústech po zubařském zákroku, během sportu či nechtěné kousnutí. Zubní pasty a vody s obsahem síranu sodného jsou také spouštěčem.

Co je způsobuje a jak jim předejít

Někdy za to mohou určité typy jídel jako je čokoláda, káva, jahody, vajíčka, ořechy, sýr či pálivá a kyselá jídla. Vznik aft může ukazovat i na to, že vám chybí B-12, zinek či železo. Někdy se jedná o alergii či reakci na určitou bakterii, hormonální změny nebo stres.

Hlídejte si, jak se stravujete. Nejezte jídla, která dráždí vaši dutinu ústní nebo potraviny na které jste alergičtí. Jezte zdravě – ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny. Dbejte na řádnou ústní hygienu. Čistěte si zuby po každém jídle a používejte ústní vodu a nit. Používejte jemný kartáček. Vyhýbejte se stresu.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]