Nejlepší čaje pro detoxikaci těla a podporu trávení

K jaru se váže i očista organismu. Detoxikace a trávení jde ruku v ruce. Rozhodně se netýká pouze ledvin a jater. Důležité je mít v pořádku trávení. Existuje mnoho druhů detoxikace, ale jedním z nejoblíbenějších způsobů je využití mocné síly bylinek. Široká škála čajových směsí dokáže zbavit tělo toxinů a podpořit zdravé fungování vnitřních orgánů. My jsme vybrali ty, které patří k nejoblíbenějším. Pojďme se na ně společně podívat.

Pečený kořen pampelišky

Většina lidí považuje pampelišku za plevel. Díky své lehké hořké chuti dokáže pampeliška stimulovat játra a podporovat zdravé trávení. Pampeliška se dá využít kompletně celá. Od žlutých hlaviček, přes lity, až po kořen. Čaj nebo chcete-li káva z kořene pampelišky stimuluje tvorbu trávicích šťáv a žluči. Má silné detoxikační účinky.

Máta peperná

Osvěžující mátový čaj zná patrně každý. Máta je bohatá na esenciální oleje. Jako čaj se skvěle hodí po jídle, protože pomáhá uklidnit trávení a zmírňuje nepohodlí. Její mírně nasládlá chuť je ideální způsob, jak zakončit oběd.

Zázvor

Zázvor se používá od nepaměti a je proslulý svými blahodárnými schopnostmi. Mimo to pomáhá uklidnit trávení a zmírnit nepohodlí. Zázvorový čaj je rovněž stejně jako máta skvělý pomocník po jídle, ale i jako doplněk pitného režimu. Pít můžete čistě zázvorový čaj nebo čajovou detoxikační směs, kde zázvor nechybí.

Zelená nať petržele

Petržel si člověk spíš vybaví v polévce, než jako čaj. Zelená nať obsahuje mimo vitamínu C také železo, hořčík, vápník, fosfor, síru, draslík, křemík, flavonoidy, kyselinu listovou. Látky obsažené v petrželi působí jako diuretikum a čistí ledviny i močové cesty. Použít můžete samozřejmě čerstvé listy, ale i sušené v podobě čajové směsi.

Další bylinky s detoxikačním účinkem

  • Kopřiva – stimuluje slinivku

  • Měsíček lékařský – omlazující účinky

  • Jalovec obecný – očista jater

  • Heřmánek – očista trávícího traktu, protizánětlivý

  • Bříza – kompletní detoxikační účinky

  • Pýr plazivý – močopudný. Uvádí tělo do rovnováhy i po užívání antibiotik

  • Řebříček obecný – čistí krev

  • Jetel luční – dezinfikuje střeva, harmonizuje hormonální nestabilitu

Obrázky: pixabay.com