Obyčejná cibule umí víc, než si myslíte. Prospěje zdraví celé rodiny

Cibule je něco, co většina z nás považuje za naprosto obyčejnou zeleninu. Představuje běžnou součást řady jídel a je snad v každé kuchyni. Význam cibule bychom ale neměli podceňovat. Ukrývá se v ní daleko více, než bychom si mohli myslet. Cibule obsahuje totiž jako každá jiná zelenina spoustu vitamínů a minerálů a jednoduše by v našem jídelníčku neměla chybět.

Posiluje imunitní systém

Podobně jako česnek, i cibule je dobře známá tím, že posiluje imunitní systém a chrání nás před infekcemi. Má také spoustu vitamínu C, který je dobře vstřebatelný, takže jej naše tělo dokáže ihned využít v boji proti virům a bakteriím, kterých je teď na podzim všude plno.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Lidé, kteří mají vyšší hladinu cukru v krvi, mohou čelit nesčetným zdravotním problémům a nalezení přirozených způsobů, jak si pomoci, může být obtížné. Studie ale ukazují, že cibulový extrakt může pomoci snížit hladinu glukózy v krvi a cholesterolu v kombinaci s některými léky na snížení krevního cukru. Pro cukrovkáře tedy jasná volba – dejte si pořádnou cibulačku ještě dnes.

Zásobárna vitamínů

Jak již bylo řečeno, je cibule skvělým zdrojem vitamínu C. Jenže tady to rozhodně nekončí. Obsahuje například vitamíny B9 a B6, které hrají roli v metabolismu, produkci červených krvinek a nervových funkcích. Cibule obsahuje i ceněný draslík, který pečuje o buněčné struktury, zajišťuje rovnováhu tekutin, přenos nervových vzruchů, funkci ledvin a svalové kontrakce.

Pomáhá trávení

Zdraví střeva je nesmírně důležité, a proto se vyplatí dopřát si cibuli třeba každý den. Tato zelenina je plná vlákniny a probiotik, což je nestravitelný druh vlákniny, která se štěpí s prospěšnými střevními bakteriemi. Tímto způsobem dokáže cibule zvyšovat zdraví střev, podpořit imunitní systém, snížit zánětlivost a podpořit trávení.

Cibule obsahuje 25 různých odrůd antioxidantů flavonoidů, které mohou pomoci celkovému zdraví. Nejlepší je zejména červená cibule, ale ať už si dopřejete jakýkoliv druh, nikdy nešlápnete vedle.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]