Obyčejná cibule umí víc, než si myslíte. Prospěje zdraví celé rodiny

Cibule je něco, co většina z nás považuje za naprosto obyčejnou zeleninu. Představuje běžnou součást řady jídel a je snad v každé kuchyni. Význam cibule bychom ale neměli podceňovat. Ukrývá se v ní daleko více, než bychom si mohli myslet. Cibule obsahuje totiž jako každá jiná zelenina spoustu vitamínů a minerálů a jednoduše by v našem jídelníčku neměla chybět.

Posiluje imunitní systém

Podobně jako česnek, i cibule je dobře známá tím, že posiluje imunitní systém a chrání nás před infekcemi. Má také spoustu vitamínu C, který je dobře vstřebatelný, takže jej naše tělo dokáže ihned využít v boji proti virům a bakteriím, kterých je teď na podzim všude plno.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Lidé, kteří mají vyšší hladinu cukru v krvi, mohou čelit nesčetným zdravotním problémům a nalezení přirozených způsobů, jak si pomoci, může být obtížné. Studie ale ukazují, že cibulový extrakt může pomoci snížit hladinu glukózy v krvi a cholesterolu v kombinaci s některými léky na snížení krevního cukru. Pro cukrovkáře tedy jasná volba – dejte si pořádnou cibulačku ještě dnes.

Zásobárna vitamínů

Jak již bylo řečeno, je cibule skvělým zdrojem vitamínu C. Jenže tady to rozhodně nekončí. Obsahuje například vitamíny B9 a B6, které hrají roli v metabolismu, produkci červených krvinek a nervových funkcích. Cibule obsahuje i ceněný draslík, který pečuje o buněčné struktury, zajišťuje rovnováhu tekutin, přenos nervových vzruchů, funkci ledvin a svalové kontrakce.

Pomáhá trávení

Zdraví střeva je nesmírně důležité, a proto se vyplatí dopřát si cibuli třeba každý den. Tato zelenina je plná vlákniny a probiotik, což je nestravitelný druh vlákniny, která se štěpí s prospěšnými střevními bakteriemi. Tímto způsobem dokáže cibule zvyšovat zdraví střev, podpořit imunitní systém, snížit zánětlivost a podpořit trávení.

Cibule obsahuje 25 různých odrůd antioxidantů flavonoidů, které mohou pomoci celkovému zdraví. Nejlepší je zejména červená cibule, ale ať už si dopřejete jakýkoliv druh, nikdy nešlápnete vedle.