Léčivá síla chia semínek: Kontrolují hladinu cukru v krvi a pomáhají snižovat vysoký krevní tlak

Fotografie: Frank C. Müller / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Chia semínka jsou velmi zdravá potravina, která přináší řadu užitečných zdravotních přínosů. Do svého jídelníčku je navíc můžete přidat velmi snadno.

Chia semínka si v poslední době získávají čím dál větší oblibu, a to téměř po celém světě. Za to mohou se vší pravděpodobností jejich skvělé zdravotní přínosy, snadná dostupnost a skutečnost, že je můžete velmi snadno přidat do svého každodenního jídelníčku. Jsou navíc bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou velmi důležité pro zdraví kardiovaskulárního systému a mnoha dalších tělesných procesů, říká doktorka Kim Chin.

Chia semínka a lidské zdraví

Chia semínka pochází z dalekého Mexika a Guatemaly, kde byla již za dávných dob Aztéků a Mayů považována za velmi silnou potravinu. V dnešní době se již ví, že se skutečně jedná o velmi účinné přírodní léčivo, které nabízí velké množství vlákniny a omega-3 mastných kyselin, dostatek kvalitních bílkovin a několik důležitých minerálů a antioxidantů. Právě díky obsahu těchto živin mohou zlepšovat zdraví trávicího traktu a srdce a snižovat rizikové faktory srdečních onemocnění a cukrovky.

Pokud si budete chtít chia semínka připravit, nemusíte dlouho přemýšlet. Stačí si je zakoupit v obchodě s potravinami nebo na internetu, poté je přidat do kaše nebo vody, připravit si z nich puding, nebo jimi jednoduše posypat salát či jogurt. Díky své schopnosti budou navíc absorbovat tekutinu a vytvářet gel, který lze také použít k zahuštění omáček nebo jako náhradu vajec při vaření. Mimo jiné pak tato semínka přináší řadu zdravotních výhod.

Vyšší hladina omega-3 v krvi

Omega-3 mastné kyseliny jsou pro lidské tělo a mozek nesmírně důležité – a chia semínka jsou jejich vynikajícím zdrojem. Právě totiž díky nim bude krevní oběh schopen snadněji přesouvat krev do potřebných orgánů, získá prevenci před vznikem krevních sraženin a udrží cévy pevné a pružné. Stejně tak se jedná o živinu, která podporuje zdraví srdce a snižuje riziko vzniku srdečných onemocnění.

Nižší krevní tlak

Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem chronických onemocnění, jako jsou zejména srdeční choroby. Pokud se chcete vyhnout potenciálním problémům, můžete do svého jídelníčku přidat chia semínka, protože jejich pravidelná konzumace pomáhá tento faktor přirozeně snižovat.

Fotografie: Depositphotos

Lepší kontrola hladiny cukru v krvi

Dobrá hladina cukru v krvi je zásadní faktor pro optimální zdraví. Je proto důležité, abyste měli povědomí o jejích hodnotách a v případě potřeby co nejdříve zakročili. Pokud se však chcete vyhnout problémům, můžete začít jíst více chia semínek, které přirozeně snižují inzulinovou rezistenci a zlepšují nad ní kontrolu. To je mimo jiné velmi důležité pro snížení rizikových faktorů metabolického syndromu, diabetu 2. typu a srdečních onemocnění.

Zvýšený příjem vlákniny

Většina lidí nekonzumuje dostatek vlákniny, což je nebezpečný problém, který se může velmi snadno podepsat na jejich zdraví. Chia semínka však obsahují bohaté množství této nezbytné živiny, čímž chrání tělo před potenciálními problémy. Vyšší příjem vlákniny je navíc spojován se zlepšením zdraví střev a snížením rizika řady onemocnění.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]