Vysoký cholesterol na sebe upozorní pomocí příznaků, mezi které patří i zhoršený zrak a paměť

Fotografie: Depositphotos

Vysoký cholesterol může mít vážný dopad na vaše zdraví. Pokud se objeví jeho příznaky, raději co nejrychleji změňte své každodenní návyky.

Vysoký cholesterol je nebezpečný problém, jenž v současné době trápí mnoho lidí, aniž by to věděli. Je totiž známo, že tento faktor sám o sobě žádné zvláštní příznaky nevyvolává, nicméně může přispívat k rozvoji nebezpečných onemocnění, jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Přesto se však může v některých případech určitými způsoby projevit, a to dle lékařky Angely M. Bell například problémy s pamětí a koncentrací nebo špatným trávením.

Nejčastější příznaky vysokého cholesterolu

Vysoký cholesterol sám o sobě nemá žádné příznaky. Jedná se však o problém, který ovlivňuje krevní oběh, a proto může ovlivnit některé faktory vašeho zdraví. Trpět může například váš trávicí trakt, a to v důsledku sníženého průtoku krve v oblasti, a také vaše oči – někteří pacienti se dokonce mohou potýkat s rozmazaným viděním nebo dočasnou slepotou, uvádí odborná studie. Dále se pak problém může projevit bílými skvrnami pod kůží.

Mnohdy v důsledku vysokého cholesterolu v krvi také dochází k problémům s mozkovými funkcemi, uvádí studie čínských vědců, a to zejména co se týče paměti a koncentrace. Z dlouhodobého hlediska poté může tento faktor vést k rozvoji vážných onemocnění, jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Jaké jsou typické příznaky mrtvice, jsme na Zdravém Stravování již dříve uváděli. Infarkt prozradí zejména bolest na hrudi, dušnost a závratě.

Příznaky špatného krevního oběhu lze pozorovat v končetinách. Patří sem i mravenčení a necitlivost

Před problémy vás ochrání zejména zdravá strava

Vysoký cholesterol můžete léčit i vy sami, a to zcela přirozeně. Stačí se zaměřit na pravidla zdravého životního stylu a jeho hladiny již během několika dní klesnou do normálu. Začít je vhodné zejména u jídelníčku, radí doktorka Debra Sullivan, protože právě nezdravé potraviny často k jeho zvyšování přispívají. Vyřaďte proto veškeré tučné a zpracované potraviny a raději je nahraďte ovocem, vločkami, luštěninou, zeleninou a dalšími potravinami bohatými na vlákninu.

čočka
Fotografie: Pixabay

Do každodenního života byste pak dle webu Healthline měli také zařadit fyzickou aktivitu, jako je například chůze, běh nebo plavání, a nezapomínejte ani na omezení příjmu alkoholu a kouření cigaret. Právě tyto dva faktory mohou přispívat k problémům nejvíce. Je také dobré zavítat jednou za pár let k lékaři, který vám provede vhodné testy a určí, zda je vaše zdraví v nebezpečí.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]