Příznaky chronických zánětů není radno ignorovat. Upozorní na ně i bolesti a přibývání na váze

Fotografie: Depositphotos

Chronický zánět je velmi nebezpečný problém, který vám může způsobit mnoho problémů. Pokud rozpoznáte jeho příznaky, rychle k lékaři.

Ačkoli je zánět důležitým obranným faktorem lidského těla, pokud se z něj stává chronický problém, může podle lékařky Stella Bard vážně poškodit vaše zdraví. Dochází během něj totiž k uvolňování silných chemikálií, které se hromadí v místě, kde je to žádoucí. V případě, že tato reakce již potřeba není, může mít opačný účinek a vašemu tělu naopak začít škodit.

Nejčastější příznaky chronického zánětu

Akutní zánět často způsobuje znatelné příznaky, jako je bolest, zarudnutí nebo otok, které během pár dní odezní. Pokud se však problém stává chronickým, jeho známky jsou zpravidla jemnější a lze je snadno přehlédnout. To, že se jedná o vážnou záležitost, pak většinou poznáte až v momentě, kdy problém ovlivní vaše tělo natolik, že se nebudete moci hýbat. Mezi časté, postupně rozvíjející se příznaky tedy patří:

  • únava
  • bolest těla
  • deprese nebo úzkost
  • gastrointestinální komplikace (průjem nebo zácpa)
  • přibývání na váze
  • ztráta váhy
  • přetrvávající infekce

Zadržování plynů je zbytečným zdravotním rizikem. Může způsobit i trávicí problémy a pálení žáhy

Tyto příznaky mohou mít u různých lidí různou intenzitu a trvat několik měsíců, nebo dokonce let. Pokud je tedy na sobě rozpoznáte a nic vám nepomáhá, raději se poraďte s odborníkem, který vám provede diagnózu a poradí, co dělat dále. Na webu ZdravéStravování.eu jsme také psali o tom, že známkou zánětu a dalších nebezpečných problémů může být i zapáchající dech.

Možné příčiny problému

Chronický zánět může mít několik příčin, včetně akutního zánětu, jako je infekce nebo poranění, autoimunitní poruchy, při které imunitní systém nechtěně napadá zdravou tkáň, nebo dlouhodobé vystavování se dráždivým látkám, jako jsou průmyslové chemikálie nebo znečištěné ovzduší. Je ovšem důležité poznamenat, že tyto problémy ne vždy vedou k rozvoji zánětu, přičemž v některých případech může mít problém podle webu Healthline neznámou příčinu.

bolest zad
Fotografie: Freepik

Léčba chronického zánětu

Mezi nejčastější způsoby léčby chronického zánětu patří:

  • Užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), které účinně snižují zánět a bolest. Je však důležité poznamenat, že jejich dlouhodobé užívání může vést k peptickým vředům nebo onemocnění ledvin.
  • Kortikosteroidy, které snižují zánět a potlačují imunitní systém, což je užitečné, když začne napadat zdravou tkáň. Přesto však mohou mít i vedlejší účinky, jako jsou například problémy se zrakem, vysokým krevním tlakem a osteoporózu.
  • Doplňky, jako je rybí olej, kurkumin a kyselina lipoová, které přirozeně léčí nepříjemný problém a můžete je konzumovat bez rizika vedlejších účinků. Dobře se osvědčil také zázvor, česnek a kajenský pepř.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]