Neobvykle zapáchající dech může být signálem zdravotních problémů. Příčinou bývá i zánět a bakterie

Fotografie: Pixabay

Zapáchající dech může být více než jen nepříjemným problémem. Je to signál, který nám tělo posílá. Za tímto symptomatickým znamením může stát celá řada potenciálních příčin.

Obvykle je nepříjemný dech způsoben faktory v ústech nebo krku. Nicméně existují situace, kdy specifický dech může signalizovat potenciální zdravotní problémy. Halitóza neboli zápach z úst postihuje téměř polovinu populace. Vzhledem k tomu, že nepříjemný dech může být indikátorem skrytých zdravotních obtíží, je klíčové rozlišit mezi běžnou nepříjemností a situací, kdy je vhodné konzultovat stav s lékařem nebo zubařem, uvádí lékařka Christine Frank.

Nedostatečná ústní hygiena

Nejčastější příčinou zapáchajícího dechu je nedostatečná ústní hygiena. Zbytky potravy zůstávající mezi zuby a na jazyku mohou být ideálním místem pro rozmnožování bakterií, které produkují nepříjemné pachy. Pravidelné čištění zubů, používání zubní nitě a vyplachování úst může výrazně snížit tento problém.

Záněty dásní a parodontóza

Záněty dásní neboli gingivitida mohou být dalším viníkem nepříjemného dechu. Pokud zánět postoupí do stadia parodontitidy, která zahrnuje ztrátu kosti kolem zubů, může se situace zhoršit. Pravidelné návštěvy zubaře a dentální hygieničky mohou pomoci předejít těmto problémům, sděluje lékařka Jennifer Archibald z Healthline.

Problematika nosu, krku a hrdla

Někdy může být zápach dechu spojen s problémy v nose, krku či hrdle. Sinusitida, nachlazení nebo infekce mandlí mohou způsobit, že vzduch, který prochází těmito oblastmi, bude mít nepříjemnou vůni. Léčba základního onemocnění často přináší úlevu.

zápach z úst
Fotografie: Freepik

Onemocnění trávicího traktu

Problémy v trávicím traktu, jako jsou refluxní choroba žaludku nebo problémy s játry, mohou být spojeny se špatným dechem. Kyseliny z žaludku, které se vrací do jícnu, mohou způsobit charakteristický zápach. Konzultace s gastroenterologem může být klíčová.

Barva moči je spolehlivým ukazatelem tělesného zdraví. Může poukázat i na onemocnění jater a ledvin

Diabetes a ketonový zápach

Diabetes může také ovlivnit dech. U některých diabetiků může vytváření ketonů, které jsou vedlejším produktem rozkladu tuků kvůli nedostatečnému příjmu cukrů, způsobit zápach podobný acetonu. Správa hladiny cukru v krvi je klíčová pro kontrolu tohoto jevu.

Dehydratace a xerostomie

Nedostatečný příjem vody může způsobit xerostomii, což je stav sucha v ústech, o čemž jsme nedávno psali na našem webu Zdravé Stravování. Nedostatek slin může vést ke zvýšené tvorbě bakterií a následnému zápachu dechu. Pravidelné pití vody a užívání žvýkací gumy bez cukru může pomoci udržet ústní dutinu vlhkou.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]