Melounová semínka jsou doslova plná zdravotních benefitů. Obsahují i zdravé tuky a vitamíny

Fotografie: Depositphotos

Melounová semínka nabízí řadu zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Pokud je zařadíte do svého jídelníčku, získáte tím mnoho prospěšných vitamínů a minerálů.

Semínka melounu nabízí nespočet prospěšných živin, včetně hořčíku a železa. To znamená, že jejich konzumace může být velmi prospěšná pro lidské zdraví – pokud si je chcete co nejvíce vychutnat, můžete si je opražit a poté si z nich připravit rychlou svačinku, například ke kávě do práce. Kromě toho mají velmi nízký obsah kalorií, takže se nemusíte obávat, že by vám přidaly na váze, říká doktor Atli Arnarson.

Hořčík

Jedním z několika důležitých minerálů, které obsahují melounová semínka, je hořčík. Již ve 4gramové porci získáte zhruba 21 miligramů této nedílné látky, což je zhruba 5 procent doporučené denní hodnoty. Pokud zvýšíte jeho příjem, můžete se těšit z lepší funkce nervů a svalů, stejně jako podpory obranyschopnosti imunitního systému, srdečního svalu a samozřejmě také kostí.

Železo

Hrst semínek melounu obsahuje zhruba 0,29 miligramu železa, tedy asi 1,6 procenta denní dávky. A ačkoliv se toto množství může zdát jako velmi malé, doporučená denní hodnota tohoto minerálu je pouze 18 mg denně. Přesto se jedná o velmi důležitou látku, která je součástí hemoglobinu a přenáší kyslík v těle. Stejně tak pomáhá přeměňovat přijaté kalorie na energii.

Dobré tuky

Semena melounu jsou také dobrým zdrojem mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin (jedna velká hrst, zhruba 4 gramy, poskytuje 0,3 gramu a 1,1 gramu těchto látek). Zvýšený příjem těchto užitečných živin je nezbytný pro ochranu před kardiovaskulárními problémy, jako je například srdeční infarkt a mozková mrtvice. Stejně tak snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi.

Už je nikdy nevyhodíte! Melounové slupky prošly výzkumem, který dokázal jejich zdravotní benefity

meloun zelenina ovoce
Fotografie: Piqsels

Zinek

Další skvělý minerál, který je obsažen v semínkách melounu, je zinek – jedna hrst poskytuje zhruba 26 % denní hodnoty této nedílné živiny, což je oproti předchozím příkladům poměrně velké množství. Jeho zvýšený příjem podporuje trávicí a nervový systém těla, růst buněk a jejich dělení, chuťové a také čichové smysly. Obecně lze říci, že tato ne příliš oblíbená potravina může být skvělým prostředkem pro lepší zdraví a zahnání chuti na sladké.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]