Zadržování plynů je zbytečným zdravotním rizikem. Může způsobit i trávicí problémy a pálení žáhy

Fotografie: Depositphotos

Zadržování plynů se může zdát nevinným návykem, ale má hlubší dopady na zdraví, které bychom neměli podceňovat.

Každý člověk produkuje plyn přirozeně během procesu trávení. Zadržování může vzniknout z různých důvodů, ať už společenských, kulturologických, nebo z osobních. Přestože jejich nevypouštění může být považováno za zdvořilost nebo projev kultivovanosti, zadržování plynů může mít negativní dopady na vaše zdraví, říká doktorka Cynthia Taylor Chavoustie. Podívejme se blíže na to, proč byste neměli potlačovat tuto přirozenou funkci.

Je nevhodné omezovat uvolnění plynů?

Krátkodobě může zadržování plynů vést k okamžitým nepříjemným následkům, jako jsou bolest, nepříjemné pocity, nadýmání, trávicí problémy a pálení žáhy. S rostoucím tlakem se zvyšuje i hladina stresu. Existuje i souvislost mezi zvykem zadržovat plyny a výskytem divertikulitidy.

Co se stane, když potlačíte prdy?

Když vypustíte plyn, putuje z tlustého střeva do konečníku a poté opouští tělo řitním otvorem. Nicméně pokud stisknete svaly řitního svěrače (ty, které používáte i při zadržování stolice) pomocí sevření hýždí, obvykle můžete po určitou dobu prd zadržet.

Lékařka Kelsey Trull uvádí, že když se svaly svěrače stáhnou, tlak na plyn v trávicím systému začne stoupat. Mohou se objevit krátkodobé symptomy zadržování prdu, jako je bolest, nadýmání a nepohodlí. Možná budete cítit bublání nebo pohyb plynu v trávicím systému.

zapáchající plyny
Fotografie: Freepik

Část tohoto plynu může být absorbována zpětně do krevního systému a nakonec být vypuštěna při výdechu. Většina plynu však zůstane pod tlakem uvnitř vás, dokud jej nakonec neuvolníte prostřednictvím prdu, říhání nebo obojího. Zadržování prdu nemusí nutně vést k divertikulitidě, což je zánět nebo otok váčků podél trávicího traktu, i když další výzkum je nezbytný k potvrzení této souvislosti.

Syndrom dráždivého tračníku je v dnešní době stále častějším problémem. Mezi příznaky patří i nevolnost

Kdy prdění představuje zdravotní riziko

Na našem webu Zdravé Stravování jsme vás nedávno informovali o skutečnosti, že pokud dochází k uvolňování plynů málokdy, signalizuje to vážný zdravotní problém, ale nadměrná frekvence (více než 25krát denně) nebo intenzivní zápach mohou být indikátorem závažnějších onemocnění.

Jestliže zaznamenáte některý z následujících příznaků, je doporučeno konzultovat své problémy s lékařem. Jedná se o výrazné nadýmání, nevolnost, zvracení, zácpu nebo průjem, intenzivní bolesti břicha, krev ve stolici, neúmyslnou ztrátu hmotnosti, nepříjemné pocity na hrudi, rychlé nasycení, ztrátu chuti k jídlu.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]