Vbočený palec lze vyléčit i bez návštěvy doktora. Pomůže i vhodnější obuv a pevná dlaha

Fotografie: Fry72, Karel Frydrýšek / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vbočený palec představuje deformaci chodidla, konkrétně kloubu u palce na noze, jež způsobuje nepříjemnou bolest. Ulevit si od příznaků můžete i nechirurgickými metodami.

Vbočený palec se vyznačuje hrbolkem na straně palce u nohy, který je důsledkem abnormality kostí u chodidla, jež způsobuje, že se palec přiklání k ukazováčku namísto toho, aby si udržoval rovný tvar, zmiňuje lékař Adam Hotchkiss. Zpočátku necítíte žádnou bolest, ale pokud stav trvá dlouhodobě, dostaví se nejen deformace nohy, ale i bolest. Jak tedy takový problém řešit?

Příčiny vbočeného palce

Než přistoupíte k samotné léčbě, je dobré vědět, co může být příčinou vbočeného palce. Často je tento problém genetický. Vzniká vadnou stavbou chodidla, již jste mohli podědit po některém ze svých rodičů nebo prarodičů. Někdy za to mohou ploché nohy, nadměrně flexibilní vazy nebo abnormální struktura kostí, jak uvádí doktorka Elaine K. Luo.

Někteří odborníci se přiklání i ke špatné obuvi jako k důvodu vzniku vbočeného palce. Pokud vám boty správně nepadnou nebo jsou příliš těsné a úzké u prstů, že je nutí se k sobě tisknout, mohou způsobit vbočené klouby. Je zde však i možnost, že pouze zhoršují již existující potíže se strukturou kostí.

Jak se zbavit vbočeného palce

Spousta lidí nachází úlevu od bolesti v důsledku vbočeného palce pomocí nechirurgických metod. Je však potřeba počítat s tím, že pouze zmírní příznaky, jako je například bolest, nepomohou vám zvrátit změny vzniklé na vašem chodidle, jak upozorňuje server Healthline. Pomoct si tedy můžete výměnou obuvi za pohodlnější, abyste zabránili tlaku na vaše prsty.

cvičení s chodidlem
Fotografie: Freepik

Pořídit si můžete i pevnou dlahu, která by měla narovnat palec na noze při pravidelném nošení. Pomoci vám může i cvičení, posílení svalů na chodidle, jež sníží bolest a usnadní chůzi. Fyzioterapeut vám může doporučit správné cvičení chodidel, kyčlí a nohou.

V boji proti atletické noze pomůže domácí léčba. Plíseň odstraní i peroxid vodíku

Kdy je nutné podstoupit operaci

Jak již bylo zmíněno, nechirurgické metody léčby vbočený palec nevyléčí, pouze vám pomohou zmírnit příznaky, popřípadě je zcela odstranit. Pokud vám nevadí estetický problém, chirurgický zákrok podstupovat nemusíte, jak píše Debra Rose Wilson. Obecně platí, že je k takovému kroku potřeba přistoupit, jakmile je bolest velice vážná a domácí prostředky nezabrání zhoršování vbočeného palce či ovlivňuje-li váš stav běžné denní aktivity. O dalších metodách, jak si ulevit od příznaků vbočeného palce, jsme již psali na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]