Nejčastější omyly v dietách – 2. Díl

V prvním díle o nejčastějších omylech v dietách jsme si prozradili něco o sacharidech, ovoci a večeřích. Dnes máme pro vás připraveny další chyby, kterých se mnoho lidí dopouští. Patří sem například to, kolik jídel za den je vhodné jíst, zda jsou tuky opravdu tak špatné, něco o cvičení, mlsání a další. Pohodlně se usaďte a přečtete si, zda se některé mylné představy netýkají i vás…

Musím jíst 6x denně

To je další nesmysl. Svůj denní příjem si rozvrhněte tak, jak vám to vyhovuje. On někdo totiž brzy vstává, druhý zase chodí pozdě spát. Někdo má fyzicky náročnou práci, druhý sedavé zaměstnání. Někdo pociťuje hlad, druhý ani moc ne. Klidně jezte 3x za den větší porci nebo 6x menší porce. Jak vám to prostě vyhovuje. Důležité je pouze to, aby celkový příjem nepřevyšoval výdej. Jinak logicky dochází k přibírání na váze.

Nesmím jíst tuky

Tak určitě ne tuky ze smažených řízků, solených brambůrků, uzenin. Nicméně existují i „hodné tuky“. Ty lidské tělo ke správnému fungování potřebuje. Zařaďte do svého jídelníčku tuky z ořechů, avokáda, ryb a kvalitních olejů – těch se rozhodně nebojte. Příjem tuků by měl být cca 25 % z denního příjmu potravy. Nicméně snižte příjem nasycených mastných kyselin – to jsou ty „nehodné tuky“, jak jsme uvedli – řízky, chipsy, uzeniny.

Když budu cvičit, můžu si nacpat bříško

To je další nesmysl. Sport je bezesporu důležitou součástí zdravého životního stylu i hubnutí. Bez cvičení je jakákoliv snaha o hubnutí polovičatá. Sice to jde, ale za jakou cenu? V takovém případě nemůže být řeč o zdraví. A také neplatí, že pokud si jdete 3x v týdnu zacvičit, můžete si dát ke kávě oblíbený zákusek se slovy – já to zítra vyběhám. Pokud už chcete mlsat, dá se to i zdravě. Připravit si můžete třeba vynikající tvarohový dezert namísto kousku dortu. Ono totiž nezáleží na tom, kolik toho sníte, ale na tom, zda jde o kvalitní potraviny. Zmiňované sladkosti jsou plné prázdných kalorií a vašemu tělu nic nedají. Jen potěší chuťové pohárky, ale to je tak vše. Kdežto tvaroh zásobí vaše tělo bílkovinami.

Už nikdy nesmím jíst sladkosti

Tak toho se také bát nemusíte. Některé dobroty k životu prostě patří, aby to bylo na světě veselejší. Nicméně od tud – po tud. Udělejte si v týdnu 1 den, kdy si dopřejete i něco nezdravého. Kousek pizzy, čokoládu, dort, oblíbený zákusek. Jen se to nesmí zvrhnout z jednoho dne v týdnu na ob den. Zkrátka dopřejte si něco dobrého, ale jen omezeně. Mějte to pod kontrolou. A hlavně se za to netrestejte, nevyčítejte si to. Naopak, dejte si to jako odměnu a vychutnejte si to.

Když budu méně jíst – zhubnu

No to je sice pravda, protože vezmeme-li tělu potravu, bude brát ze zásob. Jenže…první na co si sáhne, jsou svaly. Tuky si tělo chrání, jak jen může. Při jakékoliv dietě nesmí člověk pociťovat hlad. Šizením těla si také zpomalíte metabolismus. A pak, kdo to tak vydrží dělat navždy? Bavilo by vás upírat svému tělu potěšení a živiny? Proč tak tělo trápit? Vy nemáte své tělo rádi? Není lepší přejít na zdravé stravování a naučit se projíst ke štíhlosti? I to se totiž dá. Stačí jen vědět jak, kdy a co jíst. Být hubenější, ale mít povadlé svaly a tělo asi není úplná výhra – co myslíte?

Obrázek: pixabay.com