Nejčastější mýty kolem břišního tuku a jak se ho zbavit

Zbavit se „tvrdohlavých“ břišních tuků vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Břišní tuky jsou výsledkem mnoha životních faktorů, včetně nedostatečné fyzické aktivity, hormonálních změn, hydratace, stresu a dalších. Dokonce i s upraveným životním stylem může být velmi obtížné se břišního tuku zbavit.

Pokud jde o diety, existuje mnoho běžných chyb, které lidé v touze o zbavení se tuku na břiše dělají. Dnes se budeme zabývat tím, jakou roli hraje u břišního tuku výživa a vyvrátíme si nejčastější omyly.

Oblíbený názor – malé svačinky zrychlí metabolismus

Tato fáma není pravdivá a správná. Metabolismus nezrychlíte tím, že budete jít každé dvě až tři hodiny. Ve skutečnosti počet denních jídel nemá žádný vliv na tuky ve vašem těle. Na čem opravdu záleží, je kvalita jídla, které konzumujete. Některé potraviny metabolismus zrychlují, jiné dokonce zpomalují. Studie z roku 2005 uvádí, že konzumace potravin v důkladně naplánovaném čase každý den nezpůsobí razantní ztrátu tuku ve vašem těle. Zde platí, že pokud jde o tuky, je mnohem důležitější co a kolik toho jíte, než jak často a pravidelně.

Nízkokalorické diety spalují tuky

Není to pravda. Mnozí se domnívají, že čím méně kalorií budou jíst, tím lépe se zbaví tuku. Samozřejmě, že čím méně člověk bude jíst, tím razantnější bude úbytek váhy a člověk opravdu zhubne. Ovšem pozor. Ztratí na váze, ale na úkor svalové hmoty v prvé řadě. Nikoliv tuků. Tělo si bere energii nejdříve ze svalů, teprve pak z tuků. Příjem kalorií je důležitý, protože umožňuje tělu využívat důležité živiny, které pomáhají se spalováním břišních tuků. A jako bonus pomáhají kalorie zrychlovat metabolismus. Což je důvod, proč si nastavit individuální denní příjem kalorií.

U každého to bude samozřejmě jiné. V potaz musíme vzít věk, pohlaví, zdraví, typ práce (sedavé zaměstnání/fyzicky namáhavá práce, pohyb (jak často a typ cvičení) apod. Pokud se budete snažit o snížení příjmu kalorií, zajistěte, aby vaše tělo nestrádalo o důležité živiny (při nízkokalorických a neodborných dietách strádá tělo o vitamíny a minerály). Další velkou chybou je, že mnoho těchto diet nemyslí na to, že jídelníček aktivního jedince bude jiný, než u pasivního člověka. Tudíž budete-li držet nízkokalorickou dietu pro lidi, kteří necvičí, naděláte více škody než užitku.

Nejsou kalorie jako kalorie

Snížení množství příjmu kalorií ještě nezaručí úspěch. On je rozdíl konzumovat kalorie z těstovin, brambor, zmrzliny nebo libového masa. Pokud vám záleží na ztrátě břišních tuků, musíte pečlivě volit vybrané potraviny. Mělo by se jednat o 20 až 30 % kalorií z bílkovin, které podporují metabolismus. Bílkoviny navíc pomáhají udržet pocit sytosti. Na druhou stranu hodně bílkovin ve stravě naopak zpomaluje trávení a způsobuje nadýmání. Je tedy důležité hlídat si doporučené množství a zařadit bílkoviny nejen živočišné, ale i rostlinné. A opět – jinak je to u sportujících a neaktivních lidí. Budete-li kalorie přijímat z nesprávných potravin, bude vaše tělo tuky pálit pomaleji.

Poslední jídlo v 18 hodin

To je další nesmysl, týkající se večeře. Na vaše tuky nemá význam v kolik hodin konzumujete poslední jídlo. Něco jiného by bylo, kdybyste třeba drželi přerušovaný půst. Pokud však pravidelně jíte poslední jídlo v 18 hodin, a potom se trápíte hlady, je to nesmysl. Vaše tělo nemá hodinky a neví, kolik je hodin. Jestli přijmete určité množství kalorií v šest nebo osm večer nerozhodne o tom, zda se zbavíte břišního tuku. Opět záleží na množství kalorií a zdroji, odkud pocházejí. V roce 2016 proběhla studie, která potvrdila, že neexistuje souvislost mezi konzumací pozdního příjmu jídla a přibýváním na váze. Studie také ukázala, že hlavním problém je nadměrný příjem kalorií a opět typ potravin. Nejlepším způsobem, jak zaručit rychlou ztrátu tuků, je regulovat obsah pokrmů a udržet kontrolu nad příjmem sacharidů. Neméně důležitý je i zdroj sacharidů.

Jak se tedy zbavit tuků na břiše? 

  1. Střídáním aerobního a anaerobního cvičení/pravidelné cvičení
  2. Kvalitní stravou (dostatek živin)
  3. Kontrolou příjmu kalorií (správné rozložení bílkovin, sacharidů, dostatek vlákniny)
  4. Kvalitním spánkem
  5. Dostačujícím pitným režimem
  6. Hormonální vyvážeností (zdravý životní styl)
  7. Vyhýbáním se stresu
  8. Nastavením mysli – často si tuto snahu lidé blokují tím, že nemyslí na nic jiného, než špeky na břiše, jakoby to bylo jediné a důležité

Obrázky: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte