Plán pro odstranění břišního tuku: Od vlákniny, přes bílkoviny až k omezení alkoholu a stresu

Fotografie: Depositphotos

Hromadění břišního tuku je důsledkem mnoha špatných zvyků, které je potřeba eliminovat. Pokud budete dodržovat několik jednoduchých pravidel, můžete zaznamenat pozitivní výsledky.

Pití méně alkoholu, konzumace více bílkovin a pravidelný pohyb je jen pár kroků, které můžete udělat, abyste shodili břišní tuk, jenž může negativně ovlivnit vaše zdraví a může přispět k několika chronickým onemocněním. Jeden specifický typ břišního tuku – viscerální tuk – je hlavním rizikovým faktorem pro cukrovku typu 2, srdeční choroby a další nebezpečné stavy. Přestože ztráta tuku z této oblasti může být obtížná, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste uspěli, říká doktor Adam Bernstein.

Jezte dostatek rozpustné vlákniny

Rozpustná vláknina absorbuje vodu a vytváří gel, který pomáhá zpomalit potravu při průchodu trávicím systémem. Tato vláknina může skvěle podporovat hubnutí tím, že vám pomáhá cítit se déle sytí, takže přirozeně méně jíte. Rozpustná vláknina navíc může pomoci snížit břišní tuk. Mezi vynikající zdroje rozpustné vlákniny patří:

 • ovoce,
 • zelenina,
 • luštěniny,
 • oves,
 • ječmen.

Vyhýbejte se potravinám, které obsahují trans-tuky

Trans-tuky vznikají čerpáním vodíku do nenasycených tuků, jako je sójový olej. Dříve se vyskytovaly v některých margarínech a pomazánkách a také se často přidávaly do balených potravin, ale většina výrobců potravin je přestala používat. Tyto tuky byly spojovány se záněty, srdečními chorobami, inzulínovou rezistencí a nárůstem břišního tuku. Abyste mohli snížit břišní tuk, čtěte pozorně složení potravin a držte se dále od produktů, které obsahují trans-tuky.

Omezte příjem alkoholu

Alkohol může poskytnout určité zdravotní výhody, ale pouze v malém množství. V opačném případě může být velmi škodlivý. Jeho častá konzumace je spojována s výrazně zvýšeným rizikem vzniku nadměrného ukládání tuku kolem pasu. Omezení alkoholu může pomoci snížit jeho obvod. Nemusíte se ho úplně vzdát, stačí ho omezit.

sklenice alkoholu
Fotografie: Pixabay

Jezte stravu s vysokým obsahem bílkovin

Bílkovina je extrémně důležitá živina pro regulaci hmotnosti. Vysoký příjem bílkovin zvyšuje uvolňování peptidu YY, hormonu sytosti, který snižuje chuť k jídlu a podporuje pocit plnosti. Protein také zrychluje metabolismus a pomáhá vám udržet svalovou hmotu. Nezapomeňte ke každému jídlu zahrnout dobrý zdroj bílkovin, jako například:

 • maso,
 • ryby,
 • vejce,
 • mléčné výrobky,
 • syrovátkový protein,
 • fazole.

Snižte hladinu stresu

Stres může způsobit hromadění břišního tuku tím, že spustí práci nadledvinek k produkci kortizolu, známého také jako stresový hormon. Vysoké hladiny kortizolu zvyšují chuť k jídlu, a podporují tak ukládání břišního tuku. Chcete-li snížit břišní tuk, zapojte se do činností, které zmírňují stres. Účinné může být cvičení jógy nebo meditace.

Zdroj: Healthline