Zrychlit metabolismus lze díky vhodné úpravě jídelníčku. Pomohou i luštěniny a káva

Fotografie: Depositphotos

Rychlý metabolismus je základem zdravého těla a stejně tak i spalování kalorií. Abyste ho podpořili, stačí zařadit do jídelníčku tyto potraviny 

Abyste si udrželi hezkou postavu a vyhnuli se problémům, jako je přibývání na váze, snížená kondice a předčasné stárnutí, měli byste se zaměřit na podporu svého metabolismu. Je totiž velmi důležité, aby pracoval dostatečně rychle, což můžete dle lékařky Marie Lorraine Johnson zajistit zařazením vhodných potravin do své stravy. Jednat se přitom může o libové maso a ryby, chilli papričky, nebo dokonce obyčejnou kávu.

Potraviny bohaté na bílkoviny a minerály

Potraviny bohaté na bílkoviny mohou pomoci zvýšit váš metabolismus na několik hodin, protože vyžadují delší trávení. To znamená, že tělo musí vyvinout více energie na to, aby je bylo schopno kompletně vstřebat a nechat projít traktem. Jedná se dle Healthline zejména o libové maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, fazole a luštěniny, ořechy a také semena. Tyto výrobky mimo jiné podporují tvorbu svalové hmoty a zabraňují jejímu ochabnutí.

Velmi dobře se také osvědčily potraviny bohaté na minerály, zejména co se týká selenu a železa. Obě tyto živiny jsou totiž nesmírně důležité pro správné fungování štítné žlázy, která reguluje metabolismus. Pokud tedy zvýšíte jejich příjem, vaše tělo bude schopno produkovat hormony pro stimulaci tohoto orgánu. Zmíněné živiny obsahují např. mořské plody, maso a luštěniny– ty mimo jiné chrání tělo před srdečními nemocemi, jak jsme na ZdravémStravování uváděli.

Fotografie: Depositphotos

Díky těmto snadným návykům zhubnete prvních 5 kg v rekordním čase. Zapomeňte na drastické diety

Chilli papričky a káva

Stejně dobře se v případě zrychlení metabolismu osvědčily chilli papričky, a to zejména díky obsahu kapsaicinu. Tato látka je činí pálivými a mimo jiné pozitivně ovlivňuje schopnost těla spalovat kalorie. Dále pak dle odbornice Marie Zamarripy dokáže pomoci i obyčejná káva. Ta totiž obsahuje kofein, který taktéž podporuje spalování kalorií a pomáhá tělu přeměňovat tuk na energii. To se pak pozitivně odráží právě na rychlosti metabolismu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]