Naučte se odlišit projevy COVID-19 od běžného nachlazení a příznaků chřipky

Fotografie: Freepik

Je podzim 2020, což znamená, že druhá vlna nemoci, kterou je koronavirus se setkává s tradičním obdobím nachlazení a chřipky. Za normálních okolností bychom měli jen zásoby teplých nápojů, vitamínů a kapesníků, ale v této situaci je každé kýchnutí spojené s řadou pochyb a obav o zdraví svoje i blízkých.

Kašel, horečka a únava. Tyto příznaky mohou značit přítomnost koronaviru i běžné chřipky. Kýchání a svědění očí mohou být spojeny jak s nachlazením, tak i se sezónními alergiemi. Pochybnosti jsou pochopitelné – naše tělo reaguje na celou řadu respiračních infekcí stejným způsobem, COVID není výjimkou.

Existují však také klíčové rozdíly, mezi nimiž je hlavním příznakem dušnost. Koronavirus může způsobit dušnost bez pneumonie, 5-10 dní po horečce. U nachlazení a chřipky se často projevuje rozvojem dalších komplikací ve formě pneumonie.

Kašel příznakem koronaviru?

Rýma, bolest obličeje, syndrom postnasálního kapání a svědění očí jsou běžnými příznaky alergií nebo nachlazení, ale nejsou typické pro koronavirus. Nejběžnějšími příznaky jsou horečka, únava a suchý kašel, ucpaný nos se vyskytuje pouze u jednoho z dvaceti lidí.

Primární příznaky přípravku COVID-19 se obvykle objevují 2-14 dní po infekci a mohou být následující:

 • Horečka nebo zimnice
 • Kašel
 • Dušnost nebo potíže s dýcháním
 • Únava
 • Bolest svalů
 • Bolest hlavy
 • Bolest v krku
 • Ztráta chuti, čichu
 • Ucpání nosu
 • Nevolnost nebo zvracení
 • Průjem

Podle WHO se však u některých lidí koronavirus nemusí projevit vůbec. Stále však mohou infikovat ostatní.

Fotografie: Freepik

Jak odlišit koronavirovou infekci od alergie?

Pomůže sledování doby trvání příznaků. Koronavir, chřipka nebo nachlazení jsou z pohledu našeho organismu „útočníci“. Před jejich vypuknutím se daný člověk cítí normálně.

Alergie je chronický stav, který se může projevovat různými příznaky po celé týdny, měsíce nebo dokonce roky. Nezpůsobuje vysokou horečku ani bolesti těla a kašel téměř neexistuje (pokud nejde o silné nachlazení. Alergie mohou také způsobit sípání, zejména u lidí s astmatem.

Příznaky alergie mají tendenci se měnit v závislosti na faktorech prostředí: zhoršují se při vystavení prachu, pylu nebo částicím zvířecí kůže. Příznaky nachlazení obvykle přetrvávají bez ohledu na denní dobu, počasí, terén nebo jiné faktory v našem prostředí.

Fotografie: Pixabay

Nachlazení má podobné příznaky – horečku, bolesti hlavy a bolesti těla. Alergie obvykle postihují pouze dýchací cesty a stav se zlepšuje po užívání antihistaminik a antialergenních léků.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]