Konzumace potravin bohatých na kolagen má pozitivní vliv na naše zdraví

Kolagen je velmi důležitou látkou, bez které se lidské tělo neobejde. Díky němu může být výrazně zpomaleno stárnutí. Obsahuje ho nejenom losos. Bohatým obsahem kolagenu se pyšní i celá řada dalších potravin. Podívejte se společně s námi, o jaké se jedná.

Losos

Velmi známá ryba, která se vyznačuje jak dobrou chutí, tak i tučností. Řada lidí dělá při jeho konzumaci velkou chybu – stahuje kůži. To rozhodně nedělejte, jelikož právě tato část je nejbohatší na aminokyseliny, které stimulují produkci kolagenu. Pokud budete jíst lososa s kůží pravidelně, tak si můžete být jisti tím, že vaše kůže bude dlouhodobě hladká, pružná, mladistvá a také bez vrásek. Navíc dobře upečená kůže skvěle chutná.

Červená paprika

Jeví se jako obyčejná zelenina, ale opak je pravdou. Červená paprika je velmi bohatá na vitamín C, který se podílí na syntéze kolagenu. Díky tomu ho má tělo dostatek, což se podepisuje na jeho kráse. Alternativně je možné zkusit i papriky zelené nebo žluté. Nejsou ale až tak účinné jako ty červené.

Rajčata

Další z běžné a bez problémů dostupné zeleniny, která je ideální volbou, když chcete zvýšit kolagen ve vašem těle. Obsahují hlavně vysoký obsah vitamínu C, stejně jako antioxidant lykopen. Ten umí pokožku nejenom chránit, ale napomáhá také tvorbě a udržení kolagenu.

Vývar

Pokud je udělán skutečně poctivě z kostí, tak se jedná o velmi unikátní zdroj kolagenu. Ten se do vývaru dostane právě z kostí, které ho uvolní do tekutiny. Z té se následně dostane do vašeho těla. Vývar je možné připravit z kostí hovězích, vepřových u drůbežích. Je prospěšný a jako základ na polévku ideální volba.

Bobulovité ovoce

Je jedno, zda sáhnete po malinách, jahodách, nebo třeba borůvkách nebo ostružinách. Všechny obsahují mnoho vitamínu C. Jak již víte, ten podporuje tvorbu kolagenu v těle.

Hovězí maso

Hovězí maso má nejenom vysoký obsah bílkovin a železa, ale také zinku. Ten je důležitou látkou při produkci kolagenu. Navíc obsahuje i aminokyseliny glycin, prolin a hydroxyprolin. Dejte si steak nebo burger a uděláte pro svou krásu to pravé.

Citrusy

Jsou nejenom pomocníkem při nachlazení, ale jsou i pomocníkem pro krásu. Obsahují mnoho vitamínu C a pomáhají spojovat aminokyseliny, které produkci kolagenu stimulují.

Vejce

Většina lidí je užívá hlavně jako zdroj bílkovin. Hodí se ale i jako zdroj kolagenu. Ten obsahuje samotný žloutek. A je jedno, zda je hodíte na pánev, uvaříte nebo připravíte míchaná vajíčka.

Listová zelenina

Může se jednat třeba o špenát, stejně jako o kapustu nebo i zelí. Co vše spojuje? Vysoký obsah vitamínu C a také chlorofyl. Pokud potřebujete ve svém těle kolagen, je tato zelenina jasná volba.

Kuře

Obyčejné dostupné a na přípravu jednoduché kuře. Obsahuje jak bílkoviny, tak i řadu aminokyselin, které podpoří množství kolagenu ve vaší pokožce. Pro krásu skvělá volba.

Luštěniny

Lidé se jim často vyhýbají, což je chyba. Obsahují minerály a bílkoviny, stejně jako látky nezbytné pro syntézu kolagenu. Zkuste hrách, fazole nebo i čočku.

Ústřice

Ne každý jim přijde na chuť. Kdo však ano, ten si zajistí jak skvělý gastronomický zážitek, tak i krásu. Obsahují totiž měď, která podporuje tělo v produkci kolagenu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]