Barevný indikátor zdraví: Moč svým vzhledem varuje například před infekcí nebo problémy s játry

Fotografie: Mithgol the Webmaster / Creative Commons / Attribution 1.0

Barva moči může vypovídat mnohé o vašem zdraví, a proto je důležité jakékoliv změny hlásit lékaři. V některých případech může jít o závažnou nemoc.

Existují faktory, které mohou vést k zabarvení vaší moči do mnoha odstínů, a to od červené, až po tmavě hnědou. Ačkoliv se nemusí vždy jednat o známku nebezpečí, existují případy, kdy za tímto příznakem může stát rakovina nebo závažná porucha ledvin. Je proto podle lékařky důležité, abyste jakékoliv změny nebrali na lehkou váhu a raději se o nich poradili se svým praktickým lékařem. Pokud tak neuděláte včas, můžete své zdraví vystavit závažnému riziku.

Barva moči a lidské zdraví

Běžná barva moči se může lišit v závislosti na tom, kolik tekutin během dne vypijete – pokud pijete málo, bude moč spíše do žluté barvy, a pokud hodně, bude jasnější a čiřejší. V případě, že se však vaše tělo potýká s nebezpečím, může se zbarvit do červené, modré, zelené, oranžové, tmavě hnědé nebo mračně bílé barvy. Lékaře byste měli vyhledat co nejdříve, pokud máte:

  • Krev v moči: Jedná se o běžný příznak při infekcích močových cest a ledvinových kamenech, tedy pokud ji doprovází bolest. Bezbolestná krev může být důsledkem rakoviny.
  • Tmavá nebo oranžová moč: To může být známkou toho, že vaše játra nepracují správně, zejména pokud máte také bledou stolici a žlutou kůži a oči.

Změnu barvy moči často způsobují některé léky, potraviny nebo potravinářská barviva. To platí zejména tehdy, když je vaše moč jasně červená, neboť se může jednat o důsledek konzumace červené řepy nebo užívání některých léků. Oranžová moč potom také může být důsledkem nedostatku některých vitamínů, zejména A a B12 – někdy však mohou za příznakem stát také onemocnění jater a dehydratace.

Když je časté močení nepřítelem: Příčinou mohou být infekce nebo konzumované léky

toaleta wc
Fotografie: Freepik

Modrá, zelená a tmavě hnědá moč

Modrá nebo zelená moč může být způsobena opět konzumací některých potravin a léků, zejména proti depresím, artritidě a vředům. Mnohdy však za ní mohou stát vzácná onemocnění, včetně familiární benigní hyperkalcemie (u dětí) a infekce močových cest způsobené určitým typem bakterií. Hnědá moč se poté může objevit v důsledku konzumace fazolí a některých léků (zejména na zácpu a proti záchvatům), užívání antibiotik, poruch jater a ledvin a některých infekcí močových cest. Za problémem však mohou stát i svalová poranění při extrémním cvičení nebo poškození nervového systému.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]