Ledvinové kameny a nejčastější příznaky tohoto problému. Od pálení při močení až po nepříjemnou bolest v boku

Fotografie: Depositphotos

Ledvinové kameny jsou nepříjemný problém, který může velmi snadno narušit váš každodenní život. Jakmile rozpoznáte příznaky, co nejdříve vyhledejte pomoc.

Ledvinové kameny jsou tvrdé shluky solí a minerálů, které se tvoří uvnitř ledvin a v některých případech také dalších částech močových cest. Jedná se o velmi nepříjemný problém, jenž vyžaduje včasnou léčbu – v opačném případě může mít velmi negativní dopad na vaše celkové zdraví. Na pozoru by měli být především lidé trpící cukrovkou 2. typu nebo obezitou, u kterých je riziko vzniku kamenů mnohem vyšší. Jejich příznaky byste však měli mít raději na paměti i vy, říká doktor Matt Coward.

Bolest v zádech, břiše nebo v boku

Bolest při ledvinových kamenech je jedním z nejzávažnějších typů bolesti, které si jen dokážete představit – někteří lidé ji dokonce přirovnávají k porodu nebo bodnutí nožem. Dochází k ní zejména v momentě, když se ledvinový kámen přesune do úzkého močovodu, čímž dojde k ucpání, jež způsobí nárůst tlaku v ledvině. Ten aktivujte nervová vlákna, která přenášejí signály bolesti do mozku. Je také vhodné poznamenat, že bolest v tomto případě začíná náhle, a jak se kámen pohybuje, bolest mění místo a intenzitu.

Bolest nebo pálení při močení

Jakmile se ledvinový kámen dostane na spojnici mezi močovodem a močovým měchýřem, můžete začít při močení pociťovat bolest, což je stav známý také jako dysurie. Tato bolest bývá ve většině případů ostrá nebo pálivá a lze ji velmi snadno zaměnit s infekcí močových cest. Je proto důležité být na pozoru a problém včas konzultovat se svým praktickým lékařem, který vám určí správnou diagnózu.

Naléhavá potřeba jít močit

Potřeba chodit na záchod naléhavěji nebo častěji než obvykle je dalším příznakem toho, že se vaše tělo potýká s ledvinovými kameny, které se pravděpodobně přesunuly do dolní části močových cest. Může se také stát, že při vykonávání potřeby nebudete schopni se zcela vyprázdnit a bude vám připadat, jako by váš močový měchýř byl stále plný – stejně tak je možné, že budete muset neustále vstávat, abyste si došli na záchod. V každém případě však mohou tyto příznaky narušit váš každodenní život, a proto je dobré konzultovat je s odborníkem.

toaleta potřeba
Fotografie: Freepik

Krev v moči

Krev v moči je častým příznakem u lidí s ledvinovými kameny a v medicíně se mu přezdívá hematurie – krev může být v tomto případě červená, růžová nebo hnědá (někdy jsou však také krevní buňky příliš malé na to, aby byly vidět). Lékař vám proto v případě podezření pravděpodobně provede rozbor krve a v závislosti na výsledcích určí, s čím se vaše tělo potýká a jak byste měli zakročit. Je také nutné upozornit, že krev v moči může znamenat mnohem závažnější problémy, a proto byste ji nikdy neměli ignorovat.

Zakalená nebo zapáchající moč

Zakalená nebo zapáchající moč může být známkou infekce v ledvinách nebo jiné části močových cest a mnohdy také ledvinových kamenů. V běžném případě by tato tělesná tekutina měla být čirá, jemně nažloutlá a bez jakéhokoliv silnějšího zápachu. V opačném případě je pravděpodobné, že se vaše tělo potýká s problémy a měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]