Jednoduchá očista jater za pomoci doma připraveného nápoje

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů našeho těla, klíčovou roli hrají zejména pro náš metabolismus. Zároveň se v nich tvoří žluč i některé hormony, slouží také jako úložiště některých vitamínů a minerálů. To jsou jen některé důvody, proč bychom měli našim játrům věnovat pozornost a starat se o ně.

Jednou z možností je dopřát jim pravidelnou detoxikaci neboli očistění, zvláště pokud nežijeme příliš zdravě, kouříme a rádi si dopřáváme alkohol.

Příprava zdravého koktejlu

Kombinace zelí, červené řepy, jablek, mrkve, citronu a zázvoru může možná na první pohled znít poněkud zvláštně, ale věřte, že se jedná o velmi zdravé potraviny, jejichž spojení v chutném koktejlu vašemu tělu přinese mnoho blahodárných účinků a vaše játra vám za něj budou vděčná. Na přípravu tohoto nápoje budete potřebovat šest listů zelí, dvě jablka, jednu středně velkou řepu, tři mrkve, půl citronu a kousek zázvoru. Všechny ingredience důkladně umyjte, oloupejte a následně vložte do odšťavňovače. Vzniklou šťávu ihned vypijte, uvidíte, že se budete brzy celkově cítit mnohem lépe.

Sofistikované složení koktejlu

Všechny ingredience, které koktejl obsahuje, jsou velmi zdravé, jejich kombinace je ale naprosto magická. Zelí je velmi bohaté na vlákninu a vitamín C, navíc pomáhání odstraňovat z těla toxiny a neutralizovat je. Naprosto jedinečnou ingrediencí je červená řepa. Vyniká vysokým obsahem vitaminu C, ale obsahuje také vitaminy skupiny B, provitamín A, vitamín E či kyselinu listovou. Z minerálů je bohatá především na vápník, hořčík, draslík, železo, selen, jód a zinek.

Mezi prokázané pozitivní účinky červené řepy patří podpora obranyschopnosti organismu, snížení hladiny cholesterolu či zlepšení kvality našeho zraku. Používá se ale například i při problémech s močovými cestami, ledvinami nebo při problémech s trávicí soustavou. V neposlední řadě její pravidelná konzumace zlepšuje kvalitu pleti, vlasů a nehtů.

V citronech rovněž najdeme vysokou dávku vitaminu C, obsahují také vitaminy skupiny B či provitamin A. Kromě vitaminů jsou bohaté rovněž na určité minerály, zejména vápník, hořčík, draslík, fosfor a železo. Velkou výhodou citronů je, že obsahují elektrolyty, které pomáhají hydratovat naše tkáně a zároveň umožňují odplavovat z těla škodlivé toxiny.

Jablka obsahují velké množství vlákniny a antioxidantů, jsou také známé svými detoxikačními účinky na celou zažívací soustavu.

Zázvor je bohatý na mnoho minerálních látek, například hořčík, fosfor, vápník, železo, zinek či draslík, ale také na vitaminy, například B1, B2, B3, C a E. Má pozitivní vliv na naše trávení, stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a usnadňuje vstřebávání živin. Mrkev je známá zejména vysokým obsahem betakarotenu neboli provitaminu A, obsahuje ale rovněž velké množství vlákniny a antioxidantů.

Fotografie: Freepik, Pixabay