Nápady na rychlé večeře během pracovního týdne – od pondělí do pátku

Občas se stává, že člověk absolutně netuší, co připravit rodince na večeři, a pokud možno ještě i tak, aby to zabralo co nejméně času. Přeci jen po celém pracovním dni je člověk utahaný jako kotě a ještě zbývá dokončit domácí práce či úkoly s dětmi. Ideální variantou je, když si člověk připraví jídlo předem, které stačí jen ohřát. Ne vždy se to však podaří, a pak čerstvě připravené jídlo chutná lépe.

Základem rychlého vaření je dobře vybavená spíž. Stálý přísun ovoce, zeleniny, ale i uskladněné těstoviny, rýže a další suroviny. Mimo spíže by měla být kvalitně vybavená také mraznička. Například některé ryby nevyžadují dlouhou přípravu a stejně tak kuřecí prsa jsou poměrně rychle. Stačí ráno vytáhnout z mrazničky a večer připravit. Pokud náhodou zapomenete maso z mrazáku vytáhnout, mějte po ruce třeba tuňáka v konzervě.

Pondělí – Pečená kuřecí prsa se zeleninou

Ráno vytáhněte kuřecí prsa z mrazničky a večer po příchodu z práce je pouze umyjte, okořeňte, osolte, pokapejte olejem, podlijte vodou nebo zeleninovým vývarem a upečte. Zatím co se budou prsíčka péct, připravte si zeleninový salát. Přikusovat můžete pečivo a nezatěžovat se vařením přílohy. Celková doba přípravy je 40 minut.

Úterý – Tuňákový salát

Uvařte si quinou, smíchejte s konzervou tuňáka a nakrájenou zeleninou. Použít můžete salátovou okurku (ale i okurky nakládané), rajčátka, papriku, kukuřici, fazolky…Podle chutí osolte a posypte na talířku třeba pažitkou a semínky. Zdravá a rychlá večeře je na světě. Celková doba přípravy je maximálně 25 minut. Pokud vynecháte quinou, zkrátíte přípravu na 15 minut.

Středa – Houbový Stroganoff s rýží

Dejte si vařit rýži a zatím na pánvičce nechte zesklovatět cibuli, přidejte česnek, houby a podlijte vývarem. Ochuťte solí, paprikou a krátce poduste. Vypněte a přimíchejte 3 lžíce zakysané smetany. Na talíři můžete posypat petrželkou. Celková doba přípravy je 30 minut.

Čtvrtek – Krémová polévka

V podstatě záleží jen na vás, jakou si vyberete. Dýňovou, mrkvovou nebo špenátovou či jinou. Základem je povařit zeleninu, rozmixovat do krému a dochutit. Na talíři pak opět posypat semínky – dýňovými, slunečnicovými, lněnými, případně drcenými oříšky. Vitamíny, minerály a něco teplého na konci dne do bříška. Rychlé, zdravé, výživné jídlo. Doba přípravy 25 minut.

Pátek – Losos v alobalu

Podle počtu osob zabalíte okořeněného lososa do alobalu (připravit se dá na nespočet způsobů), šoupnete jej do trouby a zatím si připravíte zeleninu, která by neměla chybět. Je naprostou součástí zdravého jídelníčku. K lososu můžete podávat brambory, ale klidně jen přikusovat celozrnné pečivo. Celková doba přípravy 30 minut.

Další možnosti na rychlé večeře

  • Zeleninové saláty + maso od oběda
  • Zeleninové saláty + jogurtový dip a pečivo
  • Předem připravené pomazánky s pečivem
  • Polévky
  • Rýžový nákyp
  • Žemlovka
  • Sendvič
  • Zapékané tousty
  • Tvarohový nákyp
  • Tofu a sojové produkty

Obrázek: pixabay.com