Potraviny, které vám mohou způsobit zácpu

Existují potraviny, které nadýmají, prohánějí, ale i takové, které způsobují zácpu anebo ji ještě zhoršují, pokud ji trpíte. Dnes se podíváme na potraviny, které by vám mohly tento nepříjemný stav navodit. Možná tak odhalíte viníka, který vám toto trápení způsobil, případně se jim preventivně vyhnete.

Zácpou se myslí méně než 3 stolice za týden. Trpí ji až 27 % dospělých a jejími průvodními projevy bývají plynatost a pocit nafouklého břicha. Čím jste méně aktivnější a starší, tím větší riziko, že se vám zácpa nevyhne. Zatímco některé potraviny při zácpě pomáhají, jiné ji naopak ještě zhoršují.

Alkohol

Alkohol bývá častou příčinou zácpy. Je to proto, že alkohol odvádí z těla tekutiny a dochází tak k „dehydrataci“. Nedostatek tekutin je jednou z příčin zácpy a alkohol ke ztrátě tekutin ještě přispívá.

Potraviny s lepkem

Lepek je bílkovina nacházející se v některých obilovinách. Pokud trpíte alergií na lepek, mohou tyto potraviny způsobovat plynatost a zácpu či naopak průjem. Jestliže je ve vašem jídelníčku hodně potravin s lepkem, může to také způsobovat zažívací potíže.

Mléko a mléčné výrobky

U některých lidí mohou mléčné výrobky i mléko způsobovat zácpu, jedná se především o lidi, kteří mají alergii na bílkovinu kravského mléka.

Červené maso

Červené maso má velmi málo vlákniny a hodně tuků, což je mix živin, jež zvyšují riziko zácpy. Jestliže si dáte navíc velkou porci masa na úkor zeleniny (vlákniny), pak je riziko zácpy ještě větší.

Nezralé banány

Zralé banány naopak přináší úlevu od zácpy, ale ty nezralé ji způsobují. Je to proto, že obsahují větší množství tříslovin a rezistentního škrobu, oproti zralým banánům. Proto se raději vyhněte konzumaci nezralých banánů.

Smažená jídla

Smažená jídla nijak zdraví neprospívají a rozhodně do zdravého jídelníčku nepatří. Jsou plná soli, špatných tuků a minimem vlákniny. To způsobuje pomalejší zažívaní a zvýšení rizika zácpy.

Zácpu podporují

  • Nedostatek vlákniny ve stravě

  • Nedostatek pohybu

  • Zanedbaný pitný režim

  • Konzumace nevhodných potravin

  • Užívání železa nebo vápníku

  • Některé léky proti bolestem

  • Alkohol, káva, kakao, čokoláda ve větší míře

Obrázky:pixabay.com