Nápoje a jídlo mohou dramaticky měnit účinky některých léků

Účinky léků závisí na místě vstřebávání a délce působení v lidském těle. Mnohé potraviny i doplňky stravy mohou účinky léků ovlivnit. Ať už tím, že se sníží jejich vstřebávání a vylučování anebo naopak zvýší.

Reagovat mohou nejen léky, ale i potraviny v kombinaci s léky, kdy dojde k ovlivnění vstřebávání živin. Například užívá-li někdo doplňky stravy, protože mu v těle chybí některé minerály a vitamíny. Proto je vždy vhodné konzultovat se svým lékařem, co vše užíváte a kdy. Častou chybou je nejen to, že lidé zapomenou informovat svého lékaře o tom, že užívají nějaké další léky či doplňky, ale i nevhodné zapíjení léků.

Léky a alkohol

Možná vám přijde zbytečné zmiňovat, že kombinace léky a alkohol k sobě nepatří, ale bohužel najdou se i tací, co si s tím hlavu příliš nelámou. Nemusí nutně dojít k zapití léku alkoholem, ale dát si alkohol kdykoliv během dne. Léky se vstřebávají různě dlouhou dobu, tudíž léky a alkohol zásadně NE.

Léky a kofein

U nápojů, kde je obsažen kofein, bychom měli být opatrní. Jedná se nejen o kávu, ale i černý a zelený čaj. Jmenované nápoje mohou účinek některých léků zvyšovat, tudíž člověk pocítí bolest hlavy, třes, nervozitu, nevolnost, bušení srdce.

Ovocné šťávy

Šťáva z grapefruitu blokuje přeměnu medikamentů v játrech a zvyšuje jejich účinnost. Působí především na léky určené pro léčbu krevního tlaku a snížení cholesterolu. Šťáva z pomeranče by se neměla užívat společně s léky na žaludek a léky obsahující hliník, jelikož se zvyšuje jeho vstřebávání do těla. Kyselé ovocné šťávy se nedoporučují ani v případě užívání ATB (antibiotika). Jejich účinek se tak snižuje.

Bylinky a koření

Ačkoliv jsou bylinky opěvované a do nebes chválené, mohou dramaticky měnit účinky některých léků. Patří sem například třezalka, kontryhel, heřmánek a mnoho dalších. S heřmánkem opatrně u léků na srážlivost krve. Stejně jako bylinky, mohou negativně ovlivnit působení léků i různé druhy koření. Příkladem je pepř – běžně užívané koření.

Obsahuje 9 % piperinu, tato látka blokuje přirozené odbourávání některých léků v trávicím traktu. Nevhodné je proto kombinovat pepř a prášky na spaní. Díky pomalejšímu odbourávání v trávicím traktu budou mít léky až 2,5 x vyšší účinek. Což znamená pomalejší reakce, ospalost, útlum. To může být rizikové například pro řidiče.

Před jídlem nebo po jídle?

Některé léky se doporučují užívat před jídlem a jiné po jídle.  Na některé léky mohou mít vliv žaludeční šťávy, tuk v jídle apod. Proto je vhodné číst příbalový leták a řídit se přesnými pokyny. Na úspěšnosti léčby daného léku či doplňku skutečně závisí to, kdy lék užíváte, čím jej zapijete a jaké potraviny konzumujete.

Obrázek: pixabay.com