Mandlové mléko je výbornou alternativou ke kravskému. Kromě vitamínu E obsahuje také minimum cukru

Fotografie: Jitesh Saini / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Dříve, než si zakoupíte mandlové mléko, byste měli vědět o veškerých jeho účincích na lidské zdraví. Nemusí být totiž tak přínosné, jak si mnozí myslí.

S rostoucí oblibou rostlinné stravy a častějším výskytem citlivosti na mléčné výrobky u lidí se mnoho zastánců zdravého životního stylu uchyluje ke konzumaci mandlového mléka, které je považováno za zdravější alternativu kravského mléka. Tento oblíbený nápoj je díky své bohaté struktuře a chuti také jedním z nejprodávanějších rostlinných mlék. Jelikož se však jedná o zpracovaný nápoj, mnoho lidí stále neví, zda je skutečně tou správnou a bezpečnou volbou, říká doktorka Katey Davidson.

Co obsahuje mandlové mléko

Mandlové mléko se sice vyrábí z mletých mandlí a vody, ale v závislosti na jeho typu může obsahovat i další složky – do většiny komerčních mandlových mlék se obvykle přidávají zahušťovadla, konzervační látky a aromata, která uměle zlepšují jejich chuť, strukturu a trvanlivost. Kromě toho neobsahuje žádné živočišné látky, což znamená, že je vhodné pro vegany nebo osoby s intolerancí na laktózu. Vyhnout byste se mu měli v případě, že jste alergičtí na stromové ořechy. Níže se můžete podívat na potenciální přínosy tohoto nápoje.

Vysoký obsah vitamínu E

Mandle jsou vynikajícím zdrojem vitamínu E, který je důležitý pro ochranu buněk před poškozením volnými radikály. Kromě toho také podporuje zdraví očí i pokožky a hraje důležitou roli v ochraně před onemocněními, jako jsou srdeční choroby. Již jeden šálek mandlového mléka poskytuje okolo 110 % denní potřeby této důležité složky, což z něj činí snadný a cenově dostupný způsob, jak tento vitamín doplnit.

Nízký obsah cukru

Většina lidí konzumuje příliš mnoho přidaného cukru ve formě dezertů, nápojů a dalších sladidel. V důsledku toho se však často potýkají se zvyšováním hmotnosti a také rizikem vzniku některých chronických onemocnění. Pokud si však chcete být jistí, že kupované mandlové mléko je zdravější než to živočišné, ujistěte se, zda neobsahuje žádný uměle přidaný cukr. V takovém případě vám totiž skutečně může pomoci zlepšit zdraví.

Potenciální nevýhody

Ačkoliv mandlové mléko přináší určité výhody, je třeba vzít v úvahu i jeho negativa. Mezi největší patří především skutečnost, že mu chybí bílkoviny – na rozdíl od kravského mléka, které obsahuje zhruba 7 gramů na šálek, obsahuje mandlové mléko pouze 1 gram bílkovin. Jedná se však o důležitou živinu, jež je nezbytná pro mnoho tělesných funkcí, včetně růstu svalů, struktury kůže i kostí a produkce enzymů. Dále je také důležité zmínit, že není vhodné pro kojence.

vápník mléko
Fotografie: Pixabay

Mandlové mléko by neměly pít zejména děti mladší než 1 rok, protože může bránit vstřebávání železa. Přidat ho můžete ve věku 6 měsíců, kdy je možné zavést do života dítěte pevnou stravu, ale pouze v malém množství. Měli byste také brát na vědomí, že většina rostlinných nápojů má přirozeně nízký obsah bílkovin, tuku, kalorií a mnoha vitamínů a minerálů, jako je železo, vitamín D a vápník. Tyto živiny jsou nezbytné pro růst a vývoj.

Může obsahovat přidané látky

Zpracované mandlové mléko může obsahovat mnoho přidaných látek, jako je například cukr, sůl, gumy a aromata lecitin a karagenan (druhy emulgátorů, které se používají pro dosažení správné textury a konzistence nápoje). Pokud jsou tyto látky konzumovány v extrémně vysokém množství, mohou být zdraví nebezpečné.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]