Odborníci přišli se snadným způsobem, jak si v domácích podmínkách zkontrolovat zdraví srdce a odhalit případné ohrožení

Fotografie: Freepik

Jak snadno a rychle zjistit, zda vaše srdce funguje tak, jak má? Tuto otázku řešili kardiologové ve Fakultní nemocnici ve španělské La Coruñě, kteří přišli s jednoduchým domácím testem, pomocí něhož může prověřit fungování svého srdce každý. Navíc udělá i něco pro své zdraví.

U srdečních onemocnění je totiž problémem, že pacienti přicházejí pozdě a vyšetření jsou náročná na objednávání. Tento jednoduchý test však může vyzkoušet každý a při špatných výsledcích kontaktovat rovnou odborného lékaře.

Zátěžový test srdce

V případě podezření na poruchy srdce lékaři provádějí zátěžový test srdce. Stejně tak postupovali lékaři ve Španělsku, kteří v rámci studie zkoumali 165 pacientů, kteří čelili ischemické chorobě srdeční nebo měli lékaři podezření na tuto chorobu.

Během prováděného zátěžového testu tedy tito pacienti samozřejmě pociťovali bolest na hrudi a dušnost. Zátěžový test totiž měří frekvenci a množství energie spálené tělem v metabolických ekvivalentech (MET) během cvičení.

Fotografie: Freepik

MET při fyzické aktivitě

Při klidovém stavu je množství spálené tělem 1 MET, hodnota 2-4 MET odpovídá lehké fyzické aktivitě, vyšší číslo pak těžkou fyzickou aktivitu. Při kardiovaskulárním onemocnění lidé nejsou schopni zátěže nad 5 MET a hrozí u nich vysoké riziko úmrtí na nemoc srdce. U lidí, kteří zvládnou zátěž 10 MET a vyšší je toto riziko významně menší. Právě těchto poznatků využili lékaři při navržení domácího „schodišťového testu“.

Schodišťový test napoví fungování srdce

Skupina pacientů prošla testem na běžeckém pásu, po odpočinku byli vyzváni ke zdolání 4 poschodí, tj. 60 schodů na čas. Prokázala se shoda těch, co měli problémy na běžeckém trenažéru a na schodech, a naopak. Pacienti, kteří zdolali schody za méně než 40-45 sekund vykazovali 9-10 MET a mají tak větší šanci k uzdravení a přežití. Naopak těm, co úkol trval 90 vteřin a více hrozí onemocnění srdce s fatálními následky.

Vyběhněte schody!

Lékaři proto doporučují před návštěvou odborníka vyzkoušet tento schodišťový test a podle něj vyhodnotit akutnost problému. V případě, že zdoláte 60 schodů za méně než 45 vteřin, nejedná se o závažný problém a postačí navštívit praktického lékaře. Naopak při potížích s dechem a časovým limitem nad 90 vteřin byste neměli otálet a kardiologa navštívit okamžitě, protože vaše potíže mohou být vážné a hrozí vám srdeční selhání.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]